Těžký začátek ji naučil zacházet s penězi. Vyspěla jsem dřív, než jsem měla, říká Pavlína Němcová

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 22. 02. 2022

Těžký začátek ji naučil zacházet s penězi. Vyspěla jsem dřív, než jsem měla, říká Pavlína Němcová

Pavlína Němcová je jednou z nejznámějších českých modelek, která se stala tváří řady českých, ale i zahraničních firem. Těžký začátek, při kterém čelila zcela novému prostředí v cizí zemi a boji o péči o vlastního syna, ji naučil, jak zacházet s penězi v relativně mladém věku. A jak sama investuje a do čeho? Do čeho Pavlína investovala tehdy, když se jí otevřel neznámý svět modelingu, a jaký má pohled na investice nyní?

Jak se svět modelingu za ty dekády změnil?

Svět modelingu se změnil radikálně. Tenkrát jsme do něj spolu s Evičkou Herzigovou a Terezou Maxovou vpluly jako úplně první z dívek zpoza železné opony, a to bylo ještě před revolucí v roce 1989. Takže my, v tu chvíli šestnáctileté holčiny, jsme najednou měly jet do Paříže a vstoupit do vrcholového modelingu, který tenkrát konkrétně mně nic neříkal. Brala jsem to jako úžasný výlet do Paříže v době, kdy něco takového vůbec nebylo možné. Nicméně, konec 80. let byla opravdu tzv. zlatá éra modelingu. Všichni známe Cindy Crawford, Lindu Evangelistu nebo Naomi Campbell a ty už tenkrát převzaly takové to pomyslné žezlo veškerých hvězd – zpěvaček, hollywoodských hereček, celebrit. A to byla opravdu ta zlatá éra, která už se nikdy nevrátí zpět. Dnešní modeling je totiž úplně jinde a změnila se s ním i profese modelingu jako taková. Sociální média způsobila, že dnes může být modelem každý a kdekdo může používat různé filtry a úpravy, po kterých v reálu vypadá úplně jinak. Můžeme proto říct, že obrovské kampaně za velké peníze, které tenkrát v době zlatého modelingu braly supermodelky, nyní dělají influenceři, jejichž vliv je díky sociálním sítím obrovský.

Nedávno jste nafotila kampaň pro jednu kosmetickou firmu, takže je vidět, že se stále i po 30 letech pohybujete v oboru. Na co vzpomínáte nejraději? 

Musím říct, že modelingu jsem celkově hrozně vděčná, byť je to něco, po čem jsem nikdy netoužila. Od malička mi to bylo proti srsti, protože jsem spíš introvert, takže pro mě všelijaké to focení a ukazování sebe samé bylo sebezapřením a moc mě to nebavilo. Jenže osud tomu chtěl a v 17 letech jsem se v Paříži zamilovala a hned nato měla syna, takže se můj život začal ubírat trochu jiným směrem. Bohužel, stejně rychle jak láska přišla, tak odešla a ve 20 letech jsem se stala svobodnou matkou v cizí zemi. A k tomu jsem musela dlouhé roky o svého vlastního syna bojovat. Moje agentura mi však stále volala a naštěstí pro mě měla stále mnoho nabídek, takže jsem to začala brát tak, že modeling je jediná cesta, jak stát v cizí zemi na vlastních nohou a při tom se soudit o syna. Proto jsem se do něj opřela a snažila se z něj vytěžit co nejvíce. To se mi nakonec začalo dařit a přišel okamžitý úspěch, čímž se mi dveře do vrcholového modelingu otevřely. 

Určitě tento obrat musel znamenat zajímavé výdělky. Jak jste v tak útlém věku s financemi nakládala? Investovala jste je do něčeho, popřípadě se o tom s někým radila? 

Člověk v tomto věku ještě není úplně vyspělý. Myslím po stránce ekonomického přemýšlení. Ale tím, že mě potkalo to, co mě potkalo, že jsem se o sebe musela umět postarat v tak mladém věku a řešit závažné věci, jako je rozvod v cizím jazyce, jsem podle mě vyspěla o něco dříve, než jsem měla. A navíc, protože jsem byla matkou, musela jsem se naučit přemýšlet o serióznějších věcech. Neříkám ale, že jsem neměla chvíle, kdy bych utrácela za úplné nesmysly jako šatičky a botičky – byla jsem malá holka a tou podle mě člověk zůstane, zčásti, celý život. S věkem jsem se ale naučila utrácet méně a díky výdělkům jsem si pořídila i nemovitost, k čemuž se váže můj další sen a tím je design interiéru. 

Věnujete se designu interiéru i dnes? Nebo to byla jen taková chvilková záliba v rámci jedné dvou nemovitostí?

Vydrželo mi to dodnes. A paradoxně příchod covidu mi pomohl se designu začít více věnovat. Pár interiérů už jsem za ty roky udělala, jak známým, tak i jejich známým, ale během covidu si movitější lidé začali skupovat mnoho nemovitostí, a tím pádem bylo hodně nemovitostí k předělání.

Vy jste úspěšná modelka, maminka, interiérová designérka, ale také podnikatelka v oblasti šperků. Jste tedy opravdu multifunkční. Na co se v oblasti šperků zaměřujete?

Zájem o šperky vlastně přišel s tím, že mě baví design. Asi před pěti lety nastalo období, kdy jsem si říkala, že bych ráda vytvořila něco svého, a úplnou shodou náhod to skončilo u těch šperků. Nejenže jsem si sama vytvořila design šperků, ale zároveň i vlastní malou značku, u které se však nestačilo pohybovat v oblasti designu. Potřebovala jsem proto nějakého obchodního partnera, který rozumí byznysu, aby měl celý produkt i obchodní rozměr, protože sama na to, a to říkám zcela upřímně, určitě nestačím. 

Vy tedy zastupujete roli kreativce, ale zároveň celý ten produkt někam směřujete. Už jste na obchod někoho našla, nebo dále hledáte? 

Momentálně jsem v jednání s někým, komu se to, co dělám, velice líbí a kdo by do toho vstoupil vyloženě jako partner. Uvidíme, kam to dospěje.

Šperky jsou určitě zajímavou investicí, jak se ale díváte na investice, kterými jsou třeba kryptoměny nebo akcie? Je to něco, čím jste se nikdy nezaobírala, nebo jste do nich někdy zkoušela investovat?

Do kryptoměn jsem nikdy neinvestovala a upřímně tomu vůbec nerozumím. Jde to tak nějak úplně mimo mě. Já z něčeho takového, na co si nemůžeme sáhnou, mám prostě strach, takže nejsem úplně investor do těchto věcí. Ale třeba do investičního zlata, které mám ve fyzické podobě, tak to ano.

Nabízíte tyto investice do zlata i skrze vaši šperkařskou firmu? 

Ne, to je víceméně moje osobní záležitost. Když už investuji, tak do toho zlata.

Nyní se tedy nabízí otázka, vnímáte zlato a šperky spíše jako dekoraci, nebo investici?

Obojí.

Když jste si v minulosti kupovala šperky na podtrhnutí vaší krásy, šlo spíše o takové to dívčí zdobení, nebo jste to už v minulosti brala jako investici?

Upřímně, myslím, že toto uvažování tam vždycky bylo. Věděla jsem, že zlato bude mít opravdu vždycky hodnotu, samozřejmě kolísavou, ale to se týká opravdu téměř všeho. Zlato má však hodnotu stálejší, konstantní, a neustále ji bude mít, ať se děje, co se děje. U kryptoměn se z něčeho obrovského může v mžiku stát absolutně obrovské nic, takže upřímně říkám: Nerozumím tomu a nešla bych do toho.

Nedávno jste však šla do něčeho jiného. Jde o jógu obličeje. Jedná se o specifický obor, nebo je to pouze cvičení?

Není to jóga, ale jedná se o obličejové liftingové masáže, což je opravdu specifická metoda, založená na hloubkové masáži svalových tkání v obličeji, protože všichni zapomínáme, že máme v obličeji více než 50 svalů. Neustále cvičíme různé svaly na těle, abychom se udrželi v kondici a svaly byly stále pružné, ale na svaly na obličeji úplně zapomínáme. No, a co se stane, když na ně budeme zapomínat – všichni stárneme a působí na nás gravitace, takže nám svaly ochabují, vytváří se vrásky a obličej jako takový padá dolů. Jelikož jsem žena, tak se snažím najít všelijaké možné metody oddálení stárnutí, které nejsou příliš invazivní, protože úplně nejsem zastáncem invazivních metod a snažím se věci vyřešit přírodní a přirozenou cestou. Objevila jsem tehdy jednoho Rusa, který byl tvůrcem těchto masáží, a musím říct, že to vymyslel opravdu výborně. Šla jsem k němu na školení a jeho metoda mě úplně nadchla, protože už po první masáži jsem viděla rozdíl. Svaly byly vypnuté, pružné a obličej se úplně pozdvihl nahoru. Proto jsem potom zaškolila svůj personál a otevřela takový malý salon, který doufám letos ještě povyroste, protože opravdu slaví úspěch a ženy jsou z něho nadšené. 

Ze záliby se tedy stal podnikatelský záměr. V tuto chvíli máte jeden salon, ale chápu to správně, že plánujete expanzi?

Ano, to je náš cíl. Jednak zvětšit se prostorově a eventuálně expandovat i do jiných měst.

Nedá mi to se závěrem nezeptat, co byste udělala s momentálně volným jedním milionem korun?

Určitě se to odvíjí od momentálního osobního rozpoložení, takže bych si třeba řekla, že pojedu na úžasnou cestu kolem světa, ale spíše si myslím, že bych investovala do dalšího investičního zlata nebo do umění. Umění je další obor, který jsem díky blízkým známým měla možnost v poslední době objevit, a musím říct, že má opravdu velký potenciál. Takže pokud tomu člověk rozumí, investovat do zajímavých uměleckých kousků také není úplně od věci.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory