Lidé už nečekají a o bydlení se zase zajímají, říká generální ředitel RD Rýmařov

Foto zdroj: FocusOn
Byznys 18. 09. 2023

Lidé už nečekají a o bydlení se zase zajímají, říká generální ředitel RD Rýmařov

Společnost RD Rýmařov je největší stavitel rodinných domů na klíč v České republice. Firma se pyšní 50letou tradicí a mnoha tisíci realizovaných zakázek. I ona ale pocítila ochlazení na trhu. „Zhruba rok prodáváme o 20 až 30 % méně domků,“ říká generální ředitel společnosti RD Rýmařov Jiří Buchal. Byť se už zákazníci začínají pomalu vracet, rychlé oživení Buchal neočekává. 

Celé odvětví developmentu zažívá v letošním roce citelný propad a imunní není ani společnost RD Rýmařov. „Naše firma je největším stavitelem rodinných domků v České republice. Když se Česká národní banka rozhodne zatáhnout za brzdu v podobě zvýšení úrokových sazeb, což vede ke zvýšení úrokových sazeb v hypotékách a následnému poklesu jejich objemu, ovlivní to i stavební trh. Zhruba rok prodáváme o 20 až 30 % méně domků, momentálně kvůli tomu máme mírný pokles v naší výrobě,“ říká Buchal.

Nějaké výraznější snižování úrokových sazeb zatím není v dohledu, v RD Rýmařov nicméně podle Buchala zaznamenali až překvapivě zvýšený zájem o domky. „Lidé jako by přestali vyčkávat a začínají se o své bydlení znovu zajímat. Prověřují možnosti a dělají přípravu na to, až dojde ke skutečnému poklesu sazeb, který je očekávaný příští rok. Tak aby měli vybráno, co a s kým chtějí stavět, a mohli pak rovnou čerpat hypotéku,“ přibližuje aktuální situaci Buchal. 

Zvýšený zájem zákazníků podle Buchala nevede ihned k podpisu smluv, řada klientů ještě vyčkává na větší pokles úrokových sazeb a větší stabilitu na trhu. „Každopádně je to mnohem veselejší a pozitivnější oproti zimě. Naše obchodní centra, která máme po celé republice, navštěvují výrazně větší počty lidí,“ těší Buchala.

Boj o každého zákazníka

V uplynulém roce měla RD Rýmařov obrat přes miliardu korun, letošní rok bude o něco slabší. „Letošní první pololetí stále mírně rosteme, ale je to v podstatě vytěžování většího počtu domků prodaných v uplynulých letech. V druhém pololetí určitě budeme reflektovat pokles prodejů, který byl patrný po vypuknutí války na Ukrajině. Čekáme ho tedy trochu slabší. Ale zase tak výrazně slabé to nebude, stále cílíme na obrat někde kolem 1,1 a 1,2 miliardy,“ říká Buchal.

Rychlé oživení realitního trhu Buchal neočekává. „Je to o celkové ekonomické situaci. My jsme v České republice nezvolili ostrý, rychlý řez prudkým zvýšením sazeb doprovázeným úsporami ve fiskální politice. Bohužel monetární politika začala brzdit, ale stát byl stále paluba, na které se tančí, i když podpalubí hoří. Nečekáme rychlé zotavování – jak jsme do krize vstupovali pozvolně, pozvolně z ní budeme i vystupovat. Pozitivním impulzem bude pokles úrokových sazeb, ale nepředpokládáme, že nám prodeje najednou vyrostou o 50 %. My jsme na to připraveni a bojujeme o každého zákazníka,” konstatuje Buchal. 

Bydlet můžete za deset dnů

RD Rýmařov cílí ročně na 220 až 250 domů, které chce postavit vlastními silami. Dalších 150 až 200 jich hodlá vyrábět pro partnerské firmy jak v Česku, tak hlavně v zahraničí. „Naši zákazníci si nás zvolí právě proto, že vědí, že stavíme domy v dohodnutém termínu, kvalitně a relativně rychle a dodržujeme termíny,“ uvádí Buchal.

Firma staví domky na bázi prefabrikace dřeva. To znamená, že si většinu stavby (tzv. paneláž) dopředu připraví ve výrobní hale. Kamiony pak jednotlivé části dopraví na stavbu, kde už je připravená základová deska. Dělníci během tří dnů dostanou dům pod střechu a pokud je vše optimální, do deseti až čtrnácti dnů (u menších staveb, větší domky mohou zabrat měsíc až dva) je celá stavba dokončená, včetně kompletních vnitřků. RD Rýmařov staví nejenom typové stavby, zákazníkovi umí vyprojektovat a postavit dům individuálně na klíč. 

V uplynulých letech společnost podle Buchala bojovala s nedostatkem pracovníků na stavbách. „Proto máme 30 projektantů a programátorů, kteří to všechno nastaví a naprogramují, aby se toho co nejvíc vyrobilo v hale. Abychom pak měli co nejméně času a lidí na stavbě,“ popisuje Buchal. „Ty lidi na stavbách slušně platíme. Mají všechno oficiálně, a když jsou nemocní, mohou být v klidu doma. Momentálně se tedy s nedostatkem pracovníků nepotýkáme,“ říká.

Expanze na zahraniční trhy

RD Rýmařov se zaměřuje i na zahraniční trhy, hlavně ten německý a švýcarský. „V době, kdy jsme viděli růst inflace a očekávali jsme růst úrokových sazeb, jsme věděli, že musíme vybudovat i nějakou další nohu, na které budeme stát. Rozhodli jsme se jít do států, kde ocení naši kvalitu a kde máme šanci prorazit i s cenou a vyššími přepravními náklady,“ přibližuje Buchal rozhodnutí firmy expandovat do zahraničí.

Firma se podle Buchala dokázala v Německu i Švýcarsku uchytit. „Letos bychom měli ve Švýcarsku předat okolo 15 domů, v Německu jich bude okolo 60 a na příští rok máme objednávku na dalších 50 domů,“ vypočítává Buchal s tím, že by si přál do Německa dodat příští rok kolem 100 domů.

Proč si společnost vybrala právě tyto náročné trhy? „Hledali jsme trhy, kde je vyšší přidaná hodnota. Máme určitou úroveň kvality a s touto úrovní kvality jsme nebyli schopni se na cenově vysoce konkurenčních trzích prosadit. V Polsku je cena hlavní rozhodovací faktor a my nejsme ochotni dělat kompromis mezi kvalitou a cenou, takže jsme se rozhodli jít na trhy, kde jsou ochotni za kvalitu přiměřeně zaplatit,“ vysvětluje Buchal. 

Zatímco v Německu a Švýcarsku se firmě daří, v Rakousku je to jiné. „Necítíme, že by se nám tam dařilo. Přijde mi, že se Rakousko začíná blížit ve stavitelství domků Polsku. Spousta firem z Balkánu tam vozí stavby pochybné kvality, které jsou samozřejmě výrazně levnější,“ uvádí Buchal.

Moderní technologie domy prodražily

Zatímco ještě před pěti lety se domy stavěly tak, aby byly co nejlevnější, dnes jsou vybavené moderními technologiemi. My dnes v ceně dodáváme tepelné čerpadlo i fotovoltaické panely, tedy vlastní výrobu elektřiny, což výrazně zvyšuje průměrnou cenu domu. Před pěti lety stál zhruba 3 miliony korun, dnes se pohybujeme někde kolem čtyř až čtyř a půl milionu korun,“ uvádí Buchal.

Co se nemění, jsou zákazníci, kteří jsou podle Buchala v jádru stále stejní. „Hledají opravdu kvalitní nízkoenergetické bydlení a chtějí mít jistotu, že nebudou mít se stavbou velké starosti. Rýmařov má dnes více než padesátiletou tradici a zrealizoval více než 26 000 staveb, takže je jasnou volbou, pokud nechcete prožít to, co slyšíte od kamarádů, kteří staví různě svépomocí a řídí si to sami,“ uzavírá Buchal.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory