Pokud chcete vydělat peníze, do Itálie nejezděte. Život je tu skvělý, ale platy nízké, říká Češka

Foto zdroj: FocusOn
Life 24. 06. 2024

Pokud chcete vydělat peníze, do Itálie nejezděte. Život je tu skvělý, ale platy nízké, říká Češka

Kateřina Jordová je Češka, která už přes 20 let žije v Itálii. Začínala jako modelka, později se živila i tlumočením a nyní se věnuje zdravému životnímu stylu a zpěvu.

Co přivedlo mladou dívku z Prostějova do Milána, kolébky módy? „Poprvé jsem se setkala s italskou kulturou paradoxně ve Španělsku na Erasmu. Italové mě zaujali, a tak jsem po návratu vyměnila na vysoké škole němčinu za italštinu,“ vzpomíná Kateřina.

„Po roce se mi podařilo získat v konkurzu na italské ambasádě stipendium, musela jsem vypracovat nějaký projekt. Posledních šest měsíců jsem chodila na přednášky a dělala tam zkoušky,“ dodává.

Lidé ji soudili, přesto uspěla a chodila po přehlídkách

Osudovým se jí stal veletrh v Boloni, kde ji oslovila modelingová agentka. „Na dámské toaletě mě oslovila paní, jestli nechci chodit přehlídky v Miláně. Týden nato jsem do agentury jela a začala jsem pracovat, i když kvůli škole ne moc často, ale něco jsem fotila,“ popisuje odvážné rozhodnutí.

Po dokončení vysoké školy dala přednost cestování a modelingu. „Za prací v modelingu jsem viděla cestování. Tehdy to nebylo vůbec jednoduché. Spousta lidí mi říkala, na co jsi tedy studovala? Modelku člověk nemůže dělat do 50. A tak jsem se v průběhu let vrátila k vystudovanému oboru,“ dodává.

Začněte co nejdříve, modeling má vymezený čas

Sen poznat svět se jí splnil a díky modelingu procestovala mnoho zemí. „Když to ale vidím zpětně, práce modelky není zase až tak zábavná. V zimě fotíte plavky, v létě zimní kabáty. Na přehlídkách pořád někde čekáte,“ vzpomíná.

V Itálii se do světa modelingu vstupuje i v 15 letech věku. „Začít dělat modelku ve 26 letech nebylo úplně obvyklé. Kolem 30 jsem začala myslet na rodinu. Neměla jsem možná úplně všechny předpoklady, ale začít brzy je velká výhoda, protože se věnujete pouze té práci,“ radí mladým ženám.

Vedle přehlídek a focení katalogů se Kateřina živila i tlumočením. „Na veletrzích jsem vyhledávala firmy, které prodávaly barvy na vlasy nebo třeba měly něco společného s módou. Následně jsem našla i firmy obchodující s Českem a nabízela jim překlady. Zpočátku nechápali, jak může být modelka i tlumočnice,“ směje se.

Zdravá výživa se díky otci stala prioritou

Kateřina se ve volných chvílích věnovala zdravému životnímu stylu. „Poprvé jsem to začala řešit, když můj tatínek onemocněl Alzheimerovou chorobou. Zjistila jsem, jak moc zdravý životní styl ovlivňuje chronické nemoci. Díky tomu jsem se do zdravé výživy zamilovala,“ přibližuje svůj příběh.

Začala natáčet videa a vytvářet fotografie, které publikovala na Instagramu. Radila, jak se správně stravovat, a ukazovala recepty. Kvůli práci ale neměla čas věnovat se zdravému životnímu stylu naplno. „Následně jsem dala výpověď. Momentálně pracuji na jednodenních workshopech, kam budou zvány ženy, které se chtějí starat o zdraví, vypadat dobře a správně se živit,“ představuje své plány do budoucna.

Za mateřskou vás Italové trestají, uberou vám peníze

Itálii sužuje velká nezaměstnanost. Pokud dostanete práci na plný úvazek, máte velké štěstí. „Skoro nikdo vám tady dobu neurčitou nenabídne. Dávají zkušební lhůty, neplacené stáže na rok po vysoké škole nebo různé jiné úvazky. Pak jsou firmy, které zaplatí minimum. Pokud mají lidé zájem v konkrétní firmě pracovat, musí dělat třeba půl roku zdarma,“ dodává s tím, že situace je v Itálii poměrně náročná.

I návrat z mateřské byl složitý. „Po třech letech doma s dcerou jsem musela vzít nižší pozici za méně peněz. Firmy vás za tu pauzu trestají. Ale aspoň mi drželi místo a dovolili pracovat na půl úvazku, to mnoho zaměstnavatelů v Itálii nedělá,“ říká Jordová.

Byrokracie je jednou z nevýhod

Co jí však v Itálii vadí, je přebujelá byrokracie. „Založit firmu v Česku je desetkrát jednodušší než tady. Bez konexí se neobejdete, přitom v Česku mi to přijde férovější,“ srovnává.

Tím, že pracovala i ve Švýcarsku, dokáže porovnat více pracovních trhů. „Švýcaři jsou preciznější a přesnější, podobně jako my Češi. Zakládala jsem tam pobočku a bylo to rychlé a jednoduché,“ vzpomíná Kateřina.

Předsudky vůči holkám z Východu byly v Itálii normální

Ne vždy to bylo snadné. Jako blondýnka ze střední Evropy zažívala zpočátku předsudky. „Na ulici na mě pokřikovali ‚ciao bella‘, jako na holku, na kterou se může zkusit cokoliv. V Česku jsem na to nebyla zvyklá, čeští muži jsou galantní. Vadilo mi to, ale časem si zvyknete,“ přiznává.

Ani v manželově jižanské rodině to nebylo bez překážek. „Divili se, že jako matka chodím večer zpívat, když manžel hlídá dceru. Na jihu je silný machismus. Ale rodina mě přijala skvěle, jen některé zvyky pro ně byly nové,“ chválí si Kateřina novou rodinu. „V Itálii si partneři ve všem pomáhají a funguje tu rovnoprávnost,“ říká Jordová.

Zpěv je Kateřinina vášeň, kterou rozvíjela už v Česku. V Itálii vystupovala na firemních akcích, svatbách i módních show. „Teď chystám s kolegou hudebně-módní představení. Na každou písničku se převléknu do jiného outfitu ve stylu Marilyn Monroe či Arethy Franklin,“ prozrazuje.

Itálie je domov, jinak by to byla Praha

Návrat do Čech Kateřina neplánuje, i když se v Česku cítí doma. „Dcera tu chodí do školy, manžel pracuje pro mezinárodní firmu. Já se teď pustila na volnou nohu, takže mohu pendlovat. Také mohu pracovat odkudkoliv. Trávíme léto napůl u švagra v Puglii a u rodičů na Moravě,“ vysvětluje.

Italové milují Prahu. „Když jsme tam byli minulý rok, tak to vypadalo jako v Miláně. Pokud si chcete vydělat hodně peněz, Itálie není tím pravým místem. Po stránce životního stylu je Itálie ale skvělá,“ dodává.

Bílá mouka je život, bez lepku se ale najíte všude

Na jihu je velký výběr čerstvých potravin. „Ovoce, zelenina, mořské plody jsou velmi čerstvé,“ upozorňuje. Bílá mouka je pro Italy ikonická surovina. „Dávají ji do pizzy, těstovin, pečiva. Když přijdete do restaurace a řeknete, že chcete celozrnné nebo tmavé pečivo, většinou ho nemají. Pro anti-aging lifestyle je toto místo ale skvělé,“ vysvětluje Kateřina.

Bez ohledu na počet prožitých let v Itálii zůstává Kateřina tak trochu Češkou. Miluje svou moravskou domovinu, český smysl pro férovost i galantnost mužů. Zároveň si nenechala ujít příležitosti, které jí život v cizině nabídl.

Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast.

Italský speciál byl natáčený v průběhu června 2024 v italském Miláně a okolí. Děkujeme partnerovi speciálu, firmě Slevomat.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory