American Airlines čelí žalobě kvůli investování penzijních fondů do ESG

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie Ekonomika 05. 03. 2024

American Airlines čelí žalobě kvůli investování penzijních fondů do ESG

Letecká společnost se údajně nestarala zodpovědně o důchody svých zaměstnanců. Využívala správce aktiv, kteří prosazovali udržitelné investiční strategie. Informuje o tom web agentury Reuters.

Podle soudce Reeda O’Connora může pilot Bryan Spence nadále uplatňovat žalobu na American Airlines. Domnívá se totiž, že letecká společnost porušila své povinnosti, když si vybrala investiční manažery zaměřené na „nefinanční“ otázky životního prostředí, sociální otázky a otázky správy a řízení – známe pod zkratkou ESG.

Tyto konkrétní kroky – výběr, zařazení a ponechání si investičních manažerů orientovaných na ESG – umožňují soudu důvodně vyvodit, že postup žalovaných je chybný, protože umožnil, aby aktiva byla použita na podporu strategií ESG,“ prohlásil soudce O’Connor.

Spence podal na leteckou společnost žalobu v loňském roce s tím, že porušila zákon ERISA (Employee Retirement Income Security Act), který upravuje způsob správy penzijních fondů v USA. Tvrdil, že tak manažeři firmy porušili své povinnosti zachovat loajalitu vůči důchodcům a obezřetně dohlížet na jejich majetek. Angažovali totiž investiční poradce, kteří „sledují politickou agendu“ prostřednictvím strategií ESG.

American Airlines vyzvali soudce, aby žalobu zamítl. Spence totiž nedoložil, že by zmiňované fondy dosahovaly nedostatečných finančních výsledků. O’Connor, jmenovaný bývalým prezidentem Georgem W. Bushem, je známý tím, že často rozhoduje ve prospěch konzervativních účastníků řízení, kteří napadají zákony a předpisy upravující zbraně, práva LGBTQ a zdravotní péči.

Americké ministerstvo práce loni zavedlo pravidlo umožňující zaměstnaneckým penzijním plánům zohledňovat při investičních rozhodnutích ESG. Texas je jedním z 25 států vedených republikány, které se odvolaly proti rozhodnutí, jímž byla zamítnuta jejich žádost o zablokování tohoto pravidla.

Autor: Petr Pláteník

Další články