;

Billu Gatesovi na životním prostředí záleží, a tak si údajně objednal vodíkovou jachtu za 15 miliard korun

11. 02. 2020

Billu Gatesovi na životním prostředí záleží, a tak si údajně objednal vodíkovou jachtu za 15 miliard korun

Bill Gates, jeden z nejbohatších lidí na světě, spoluzakladatel Microsoftu a 64letý důchodce, si u nizozemské loďařské firmy Feadship údajně objednal luxusní jachtu poháněnou elektrickou energií z vodíkových palivových článků. Nejrůznější servery o víkendu psaly, že Gatesova jachta bude postavena na základě projektu lodě Aqua nizozemské společnosti Sinot, o které si u nás můžete přečíst více zde, ovšem zástupkyně firmy Sinot to ve vyjádření pro BBC jasně popřela.

Společnost Sinot uvedla, že s Billem Gatesem nemá „žádné obchodní vztahy“. Její koncept jachty Aqua, představený na výstavě Monaco Yacht Show na dvoumetrovém modelu, je prý stále předmětem vývoje a Billu Gatesovi nebyl prodán. Účelem této jachty je hlavně poskytnout inspiraci pro odvětví i celý průmysl.

Gates, který je v současnosti druhým nejbohatším člověkem na světě, rád na dovolenou jezdí na luxusní jachty, ale doposud žádnou nevlastnil. Obvykle si je půjčoval na letní plavby po Středomoří. Koupě vodíkové jachty je další známkou Gatesova dlouhodobého zájmu o alternativní paliva. Již dříve investoval do kalifornského startupu Heliogen, který pomocí softwaru řídí pole zrcadel tak, aby se sluneční paprsky soustředily v jednom bodě za tvorby značného množství tepla. Cílem je takto vyrábět vodík štěpením molekul vody bez využívání fosilních paliv.

Bill Gates se zavázal rozdat většinu svého majetku ve výši 118 miliard dolarů na dobročinné účely prostřednictvím nadace Gates Foundation. Podle něj je investice do nových energetických systémů lepší způsob snížení uhlíkových emisí než nutit investory odprodávat podíly v ropných společnostech. Světové hospodářství se bez fosilních paliv částečně stále neobejde.

„Potřebujeme velké technologické průlomy, které nám umožní dodávat do sítě čistou energii i tehdy, když právě nefouká vítr, je zataženo nebo je noc,“ uvedl před časem Bill Gates.

Autor: Petr Bílek

Další články