;

Solární pec možná už brzy začne vyrábět čistý vodík pro auta

Ekologie Technologie 29. 11. 2019

Solární pec možná už brzy začne vyrábět čistý vodík pro auta

Do úterý minulého týdne v podstatě neznámá společnost ten den oznámila, že přišla na způsob, jak pomocí umělé inteligence a pole zrcadel odrážet sluneční světlo tak, aby generovalo teploty přesahující 1000 °C.

Jedná se v podstatě o solární pec, v níž jsou dosahovány teploty odpovídající takřka čtvrtině hodnot, které se vyskytují na povrchu slunce. To už jsou podmínky umožňující vyrábět vodík, ale kupříkladu i cement nebo sklo.

„Když dokážete, že jde vyprodukovat vodík v ekologicky přívětivých podmínkách, jedná se o převratnou věc,“ prohlásil v rozhovoru pro televizi CNN Bill Gross, zakladatel a ředitel Heliogenu. „V dlouhodobé perspektivě chceme být společností zaměřující se na zelený vodík.“

Sluneční světlo je jako zdroj energie samozřejmě ekologičtější a jeho plnější uplatnění v odvětví tak výrazně produkčně svázaném se spalováním fosilních paliv musíme jen vítat. Zástupcům statupu Heliogen rozhodně v tomto směru sebevědomí a optimistické vize nechybí.

„Pracujeme na technologii, která by mohla být levnější než fosilní paliva a také produkovat mnohem méně emisí CO2,“ vyjádřil se v rozhovoru pro televizi CNN Bill Gross, zakladatel a ředitel Heliogenu.

Nic nového pod sluncem?

V základu jejich invence není nic nového. S metodou soustředění většího počtu slunečních paprsků do jednoho bodu už se pracovalo i dříve. Ale až tým z Heliogenu dokázal funkčně zapojit umělou inteligenci k dosažní koncentrovaného výsledku.

Za využití softwaru umožňujícího počítačové vidění, automatickou detekci okrajů a dalších sofistikovaných technologií se jim daří seřídit pole zrcadel tak, aby se sluneční paprsky intenzivně sbíhaly v jednom bodě.

Než se vynález Heliogenu dostane do běžného výrobního procesu, bude třeba ještě spousta času a hlavně peněz. Proto zástupci firmy hledají další partnery a podporovatele. Zařadil se mezi ně i zakladatel Microsoftu Bill Gates.

„Mám radost z toho, že jsem se stal jedním z prvních podporovatelů inovativní technologie Billa Grosse zakládající se na koncentraci slunečních paprsků,“ okomentoval své rozhodnutí v oficiálním prohlášení Gates. „Její potenciál dosahovat vysokých teplot nutných pro průmyslové procesy znamená slibný posun ve snahách nahradit takto jednou fosilní paliva.“

Zprávu přinesl web CNN 

Autor: Petr Pláteník

Další články