;

Bude Alza prodávat slavného robopsa?

23. 06. 2020

Bude Alza prodávat slavného robopsa?

Robotický pes od Boston Dynamics sice ještě není oficiálně v prodeji, Alza ale s výrobci jedná.

Největší český internetový obchodník má zatím tohoto čtyřnohého robota zalistovaného, detailnější informace o tom, kdy se uvolní do prodeje v rámci Evropské Unie a kolik bude stát, ale nemá.

„Snažíme se neustále držet krok s aktuálními trendy a průběžně sledujeme všechny nejnovější technologie a novinky v různých oblastech, včetně robotiky. Ve chvíli, kdy budou roboti od Boston Dynamics dostupné k volnému prodeji i v Evropě, rádi zahájíme jednání s výrobci a nabídneme tento produkt i na našem webu,“ řekl serveru orobotice.cz Jaroslav Lachman, který je v Alze produktovým manažerem a odborníkem na SMART technologie. Cena podle serveru e15.cz začíná na 74 500 dolarech, v přepočtu 1,8 milionu korun.

Robopes Spot ve střehu. Foto: Bob O’Connor

A co vlastně tento robopes pojmenovaný Spot umí? Třeba chodit, klusat, vyhýbat se překážkám, chodit do schodů a mnohé další činnosti. Hardware robota je téměř celý originální a obsahuje výkonnou řídicí výpočetní techniku a také pět senzorových modulů na každé straně těla robopsa. Díky těmto senzorům dokáže Spot sledovat celý prostor kolem sebe. Nohy jsou poháněny dvanácti motory s redukcí a nejvyšší rychlost pohybu robopsa je 1,6 metru za sekundu. Na jedno nabití vydrží robot v chodu kolem devadesáti minut. Kromě toho lze na robopsa namontovat až 14 kilogramů dalšího vybavení, zejména zařízení pro manipulaci s břemeny.

Nedávno byl dokonce zkoušen v Singapuru, kde v rámci koronavirové pandemie udržoval v jednom z tamních parků bezpečnou vzdálenost mezi lidmi a monitoroval počet návštěvníků parku. Na video se můžete podívat zde.

Autor: Tomáš Vrána

Další články