;

Robopes Spot už je na prodej, ale sehnat jej není snadné

30. 09. 2019

Robopes Spot už je na prodej, ale sehnat jej není snadné

Univerzální čtyřnohý robot Spot od firmy Boston Dynamics, který vypadá jako pes a chová se jako pes, je už konečně k dostání. Co robopes všechno dokáže a kdo si jej může koupit?

Videa s ním dosahují miliony zhlédnutí a na YouTube je hvězdou. Přivádí k úžasu účastníky technologických konferencí. Umí chodit, skákat i běhat. A nyní je robopes Spot od firmy Boston Dynamics už konečně k dostání. Získat jej však není úplně snadné: jednak bude mechanický psík stát v přepočtu nejspíš přes milion korun a jednak jej výrobce prodá – stejně jako tomu bývá v případě živých psů – jen do opravdu dobrých rukou.

Vypadá jako pes a chodí jako pes. Gif: Bob O’Connor/Robots.ieee.org

Kdo si robopsa může koupit?

Pokud si chcete Spota pořídit, jděte na web Boston Dynamics a vyplňte objednávku. V ní musíte uvést řadu informací, neboť společnost Boston Dynamics si zákazníky vybírá. Jejím záměrem v současnosti není zaplavit robotickými psy spotřební trh, ale zaměřit se spíš na firmy – najít ty správné zákazníky ve vybraných odvětvích a pomoci jim využít Spota v reálných situacích. Potenciální zákazník by měl mít opravdu přesvědčivý důvod k využití robopsa, případně by měl mít silný vývojový tým, který dokáže pro robopsa najít zajímavé uplatnění.

„Spota nyní přetváříme v produkt,“ uvedl pro časopis IEEE Spectrum Marc Raibert, generální ředitel Boston Dynamics. „Je to pro nás opravdu přelom, když od robota, který funguje v laboratoři, nyní přecházíme k robotu, který se dokáže vyrovnat se skutečnými úkoly ve skutečném prostředí.“

Robopes Spot ve střehu. Foto: Bob O’Connor

Co robopes umí?

Jak se můžete podívat ve videu níže, Spot umí chodit, klusat, vyhýbat se překážkám, chodit do schodů a mnohé další činnosti. Hardware robota je téměř celý originální a obsahuje výkonnou řídicí výpočetní techniku a také pět senzorových modulů na každé straně těla robopsa. Díky těmto senzorům dokáže Spot sledovat celý prostor kolem sebe. Nohy jsou poháněny dvanácti motory s redukcí a nejvyšší rychlost pohybu robopsa je 1,6 metru za sekundu. Na jedno nabití vydrží robot v chodu kolem devadesáti minut. Kromě toho lze na robopsa namontovat až 14 kilogramů dalšího vybavení, zejména zařízení pro manipulaci s břemeny. Mezi doplňky patří například paže se šesti stupni volnosti a kruhové kamery SpotCam, pomocí nichž lze pořizovat 360° záběry.

Jak se robopes ovládá?

Řídit robota pomocí herního ovládače se podle Marca Raiberta člověk naučí zhruba za patnáct sekund. Spoustu věcí přitom robot zvládá sám. Stačí jen pomocí joysticku nasměrovat robopsa k tomu, co chcete, aby udělal, například vyšel schody či přelezl překážku, a on už to sám udělá. Oproti dřívějším modelům čtyřnohých robotů, jako byli například BigDog nebo LS3, má Spot tzv. sekvenční kompoziční řízení. Dokáže tak zvládat pohyb v mnohem pestřejším rozsahu prostředí. Kdykoli se Spot tlapkou dotkne či nedotkne země, řídící jednotka jedná na základě tohoto jedinečného stavu, který tak ovlivňuje fyzické chování robota.

K čemu bude robopes sloužit?

Firma Boston Dynamics pohlíží na Spota jako na platformu, tedy jako na univerzálního mobilního robota, jehož bude možné využít pro širokou škálu různých aplikací. Jaké konkrétně to budou aplikace, to chce výrobce nechat především na uživatelích samotných. Mezi možná využití robopsa patří například dálkový sběr dat či přenášení lehkých břemen na stavbách, různé monitorovací činnosti v místech těžby ropy či zemního plynu nebo zneškodňování výbušnin. Oblastí využití je však spousta: zabezpečení území a objektů, dodávka zásilek, a dokonce i zábavní průmysl.

Kolik robopsů běhá po světě?

Loni v červnu firma Boston Dynamics uvedla, že hodlá do konce roku vyrobit kolem stovky robotů Spot a do poloviny letošního roku zvýšit produkci na zhruba tisíc kusů ročně. V tomto ohledu má Boston Dynamics poněkud prodlení. Zatím vyrobila kolem stovky testovacích robopsů, pomocí nichž dospěla k finální konstrukci. A tato finální verze se nyní bude vyrábět hromadně. Tak co, už jste si zkusili pejska objednat?

Autor: Petr Bílek

Další články