Cena ropy roste

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika 01. 06. 2024

Cena ropy roste

Toto úterý posílila strategická komodita o více než 1 dolar za barel díky očekávání, že organizace OPEC na svém zasedání 2. června zachová omezení dodávek ropy. Přispěl k tomu ale také začátek letní řidičské sezóny v USA a slabší dolar. Informaci přinesla agentura Reuters.

Futures kontrakty na ropu Brent s dodáním v červenci se usadily o 1,12 dolaru (cca 25 korun), tedy o 1,4 % výše na 84,22 dolaru (cca 1 900 korun) za barel. Americká ropa zakončila na 79,83 dolaru (cca 1 800 korun) za barel a oproti pátečnímu závěru posílila o 2,11 dolaru (cca 48 korun) – o 2,7 %.

Prodloužení omezené produkce

V případě online setkání producentů ropy OPEC, které se uskuteční tuto neděli, obchodníci a analytici předpovídají, že dobrovolné snížení produkce o 2,2 milionu barelů denně zůstane v platnosti. „Očekáváme, že OPEC na svém nadcházejícím zasedání prodlouží stávající snížení o další nejméně tři měsíce,“ tvrdí analytici UBS.

Pokračování růstu napomáhá výrazné oslabení dolaru a sílící konsenzus, že OPEC na nadcházejícím víkendovém zasedání prodlouží omezení produkce,“ komentuje situaci Jim Ritterbusch ze společnosti Ritterbusch and Associates.

Ropa v pondělním obchodování prodloužila více než 1% růst, který byl v průběhu svátku Dnu obětí války utlumen. Zasloužily se o to naděje na zvýšení poptávky díky prvnímu obchodovatelnému dni od začátku letní řidičské a dovolenkové sezóny v USA.

Index výdajů na osobní spotřebu

K týdenní ztrátě ropy v minulém týdnu přispěly obavy, že úrokové sazby v USA zůstanou delší dobu na vysoké úrovni. Vyšší sazby zvyšují náklady na půjčky, což může tlumit hospodářskou aktivitu a poptávku po ropě.

Investoři budou sledovat americký jádrový cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), který je hlavním ukazatelem inflace pro Federální rezervní systém a který bude zveřejněn v pátek.

Navzdory nesporně lepší náladě pozorované v posledních dvou dnech budou obavy z úrokových sazeb s největší pravděpodobností působit jako brzda dalších pokusů poslat ceny ropy v nejbližší budoucnosti výrazně výše,“ uvedl Tamas Varga z makléřské společnosti PVM.

Letecká doprava a Blízký východ

K podpoře cen ropy přispěly i údaje o letecké dopravě, kdy počet míst na vnitrostátních letech v USA za květen meziměsíčně vzrostl o 5 % a meziročně o téměř 6 %, na úroveň mírně přesahující 90 milionů.

Pokračující konflikt na Blízkém východě, který v pondělí přinesl smrt člena egyptské bezpečnostní služby při přestřelce s izraelskými silami, rovněž pomohl podle Boba Yawgera z banky Mizuho zvýšit ceny ropy.

Autor: Petr Pláteník

Další články