Chudým prodávat a bohatým taky: Robinhood bude mít hodnotu až 35 miliard dolarů

Zdroj: Pixabay.com
Byznys 29. 07. 2021

Chudým prodávat a bohatým taky: Robinhood bude mít hodnotu až 35 miliard dolarů

Online brokerská firma Robinhood, známá v působení v tzv. meme stocks, se chystá s vlastními akcemi na veřejný trh. Očekává, že hodnotu společnosti ocení trh na 35 miliard amerických dolarů (přes 755 miliard korun).

Jako meme stock se podle serveru techexplore.com označují akce, které zpravidla velmi rychle získají extrémně vysokou tržní kapitalizaci mnohonásobně převyšující „reálnou“ hodnotu dané společnosti. Proč?

Tržní hodnotu získávají z vysokého očekávaného potenciálu – například vyřešení závažného budoucího problému v budoucnosti nebo dominance na novém trhu. Zajímavé je, že růst hodnoty meme stocks souvisí s tzv. FOMO (fear of missing out), sociologickým jevem, kdy investoři nakoupí, aby později nelitovali, že nenakoupili.

K mání je přes 52 milionu kusů akcií

Společnost Robinhood nabízí 52,4 milionu kusů akcií. Zakladatelé Baiju Bhatt a Vladimir Tenev, a generální finanční ředitel Jason Warnick, pak poskytují pro zájemce kolem 2,6 milionu akcií. Z akcií prodaných managementem a zakladateli nezíská společnost samotná pochopitelné žádné výnosy.

Za účelem stabilizace kurzu využívá Robinhood obvyklou opci navýšení („overallotment option“). Jde o právo na úpis dalších akcií po uskutečnění prvotní veřejné nabídky akcií, zpravidla ve výši 10–15 % z celkového počtu nabízených akcií. V případě Robinhood je v rámci této opce k prodeji 5,5 milionu akcií.

Primární úpis akcí (IPO) umožňují investorům získat tučný podíl na rychle rostoucí společnosti Robinhood, která naprosto otřásla obvykle stabilním a konzervativním oborem brokerských firem. Robinhood očekává, že zájemcům nabídne akcie v hodnotě 770 milionů amerických dolarů prostřednictvím vlastní platformy.

Zdroj: Robinhood.com

Stane se významným akcionářem Salesforce?

Podle oznámení společnosti pro regulační orgány se odhad celkové ceny zakládá na nabídkové ceně 40 dolarů za akcii.

O koupi akcií v hodnotě 150 milionů dolarů za úpisovou cenu projevila podle Robinhood zájem například venture kapitálová odnož softwarové společnosti Salesforce.com.

Společnost Robinhood od založení v roce 2014 přinutila konkurenci razantně snížit provize, či se jich úplně vzdát, a také nabídla aplikace, které výrazně usnadnily a zatraktivnily obchodování s cennými papíry.

V prohlášení společnost se sídlem v Menlo Parku v Kalifornii uvedla, že k březnu 2021 měla 17,7 milionu aktivních uživatelů a že polovina z nich jsou začínající investoři.

Kdy to vypukne?

Mnozí ze začínajících investorů začalo obchodovat právě na platformě Robinhood díky oblíbenosti „meme stocks“, jako například akcie společnosti GameStop. Následná obchodní horečka poté přinutila Robinhood některé obchody omezit kvůli nadměrným objemům a také pozornosti státních regulačních orgánů.

Mezi další zveřejněné údaje patří fakt, že tržby v období duben–červen činily 574 milionů dolarů, což je dvojnásobek loňského roku. V témže čtvrtletí loni Robinhood vykázala zisk ve výši 58 milionů dolarů. Tržby ve třetím čtvrtletí mají být letos nižší z důvodu nižší obchodní aktivity.

A samotné obchodování s Robinhood? Už to snad přichází. Původní plány hovořily o 29. červenci 2021. Na Nasdaqu Robinhood najdete pod kódem HOOD. Koupíte si?

Další články