Corrency podpořil ekonomiku v Kyjově dvěma miliony korun

Zdroj: Corrency
Byznys Technologie 01. 07. 2021

Corrency podpořil ekonomiku v Kyjově dvěma miliony korun

Systém na oživení ekonomiky Corrency úspěšně ukončil svůj zkušební provoz v Kyjově. Zapojilo se do něj více než 1500 obyvatel, kteří měli možnost utratit darované prostředky ve formě lokální virtuální měny corrent u přihlášených obchodníků. Spolu s vlastními prostředky podpořili místní obchodníky bezmála 2 miliony korun.

Největší úspěch v Kyjově zaznamenali prodejci bot, lékárna, bytový textil, elektro, bio obchod nebo místní burgrárna. „Correnty nám dost pomohly. Dostali jsme se do povědomí kyjovjáků a zvýšily se nám tržby, což nás zachránilo od existenčních problémů,“ řekla provozovatelka burgrárny Věra Vašková.

O Corrency už ví i v Evropském parlamentu 

Pilotní provoz předčil očekávání starosty Františka Lukla: „Máme radost, že jsme právě v Kyjově mohli pomoci otestovat a nastavit systém i pro další zájemce. Lidé i obchodníci byli nadšení. Věřím, že Corrency může pomoci nastartovat ekonomiky i v dalších městech,“ uvedl starosta, který je zároveň předsedou Svazu měst a obcí ČR.

Corrency může změnit zažité systémy rozdělování dotací. „Může to být v této mimořádné době vhodný nástroj. Bylo by dobré ho zkusit a poté vyhodnotit získané zkušenosti,“ prohlásil nedávno pro agenturu Reuters guvernér ČNB Jiří Rusnok. Projekt oficiálně podpořilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu, eGovernment Ministerstva vnitra nebo Hospodářská komora ČR.

O Corrency diskutujeme se Svazem měst a obcí, s několika tuzemskými municipalitami, i na úrovni několika českých ministerstev. Projekt jsme prezentovali i zástupcům Evropského parlamentu,“ uvedl tvůrce Corrency Pepe Rafaj. 

Zdroj: Corrency

Corrency v kyjovském pilotu obstála 

Pilot Corrency skončil ve čtvrtek 24. června ke spokojenosti všech zúčastněných stran. Podařilo se úspěšně ověřit technologické řešení, nastavit komunikaci s městem a místními obyvateli a získat zajímavá analytická data, která se budou několik týdnů vyhodnocovat.

V nejbližších dnech proběhnou ekonomické analýzy dopadů působení systému v dané lokalitě i směrem k MPO, které realizaci pilotu podpořilo v dotačním programu Czech Rise Up pro chytrá řešení proti dopadům pandemie covid-19. 

Prostředky na pilotní emisi correntů ve výši 800 tisíc korun věnovala sama společnost I, Foundation, která za projektem stojí. Budoucími emitenty podpor se mohou stát samotná města, samosprávy nebo jiné autority. Prostředky na podporu regionu nebo konkrétního odvětví může věnovat i komerční subjekt nebo místní mecenáš.

Obchodníci si corrent pochvalují

V Corrency se příjemcem dotace nestávají obchodníci napřímo, ale nejdřív občané. Ti následně svými nákupy rozhodují, které obchodníky ve svém regionu podpoří. V Kyjově občané získali během dvouměsíčního pilotu correntovou podporu ve výši 400 až 600 korun.

„Zavítali k nám lidé, jejichž tváře jsem tu předtím nikdy neviděl. Jsem rád, že si i díky correntům vzpomněli na starou dobrou kyjovskou lékárnu. Lidé nakupovali jak léky či vitamíny, tak i boty a ortopedické pomůcky, u kterých se sleva 400 korun značně projeví,“ popisuje své zkušenosti s Corrency místní lékárník Josef Šujan.

Zacílená podpora „drone money“

Corrency poskytuje na rozdíl od jiných způsobů distribuce cílenou podporu. Tvůrci ji nazývají také „drone money“. Oproti plošným podporám, které státy využívají v dobách krize ve formě „helicopter money“, je distribuce podpor pomocí Corrency mnohem efektivnější. 

„Corrency funguje na bázi spoluúčasti, kdy občané s každým darovaným correntem zaplatí vždy nejméně jednu korunu z vlastních prostředků. Finance se tak v oběhu multiplikují a kola ekonomiky se roztočí. Correnty navíc nelze uložit do banky na později. Musí se v dané lokalitě utratit ve stanoveném čase,“ popsal princip Corrency Pepe Rafaj.

K platbě correntem stačí občanka

Platba pomocí Corrency je stoprocentně dostupná pro všechny. Nepotřebujete k ní chytrý telefon, kartu ani papírový voucher. K identifikaci platby slouží pouze občanský průkaz.

„Navrhli jsme Corrency tak, aby byl systém univerzálně použitelný pro každého. Zavedli jsme platbu jen pomocí občanského průkazu. Jako nadstavbu posíláme lidem jedinečný kód pro platbu formou SMS,“ uvedl Pepe Rafaj. Obchodníci platbu correntem dostanou na svůj účet v bance následující pracovní den. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články