Jan Macek: Padá Bitcoin, něco si přej

Zdroj: Fincentrum & Swiss Life Select (pro média)
Lidé 17. 05. 2022

Jan Macek: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn děje. „Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má Bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy zcela nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou,“ říká ve svém komentáři Jan Macek, produktový manažer společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Miliardy dolarů jsou pryč

Jeden Bitcoin se aktuálně prodává za cenu těsně pod 30 tisíci dolary. To je úctyhodná cena. Dokud ale pohledem do zpětného zrcátka nezjistíme, že na začátku roku byla jeho cena 47 tisíc dolarů a v listopadu loňského roku dosáhl Bitcoin rekordní hodnoty 69 tisíc dolarů. Aktuální cena tak představuje ztrátu přes 50 %. Z celého Bitcoinového trhu se tak během několika málo měsíců vypařilo téměř tři čtvrtě bilionu dolarů. Nutno říct, že v této sumě jsou ze značné míry zahrnuty i nemalé úspory drobných neprofesionálních investorů a spekulantů, kteří svěřili Bitcoinu svoji finanční budoucnost. Bitcoinoví investoři fandové jsou sice známí svým neutuchajícím odhodláním držet své pozici za každých podmínek, reálně se však ukazuje, že ustát ztrátu poloviny zainvestovaných peněz není jednoduché a každý na to nemá dostatečně pevné nervy.

Bitcoin je výkladní skříní kryptoměnového trhu, představuje jeho celou jednu třetinu, a je tak nejvíce vidět. Druhou největší měnou je Ethereum, jehož majitelé ale aktuálně také moc neslaví. Jejich ztráta od listopadového vrcholu je ještě o něco větší než u majitelů Bitcoinu, a to sice necelých 60 %.

Majitelům Bitcoinu i Etherea však mohou slepě závidět investoři do dvojice kryptoměn s názvy Terra a Luna. Na jejich vzájemné provázanosti stál ambiciózní projekt stablecoinu, kryptoměny, která si měla udržovat svoji hodnotu navázanou na vývoj dolaru, tedy s minimálním kolísáním. S ohledem na totální krach, v podstatě stoprocentní ztrátu, ke které došlo v uplynulých dnech, je zřejmé, že projekt nevyšel. Nešlo přitom o žádnou drobnost, v těchto měnách bylo zainvestováno na 60 miliard dolarů, ze kterých nezbylo prakticky nic. 

Pád projektu Terra / Luna byl tak určitě jedním z důvodů poklesů celého kryptoměnového trhu, pro nějž to byl zásah v podobě oslabení důvěryhodnosti. Nebyla to však tato rána, která stojí za aktuálními ztrátami Bitcoinu a Etherea. S podobnými problémy se totiž kryptoměnový svět umí vyrovnat. Koneckonců není snad měsíce, kdy by nedošlo k nějakému menšímu či většímu krachu či vykradení kryptoměnové burzy. 

Hezkým příkladem bylo nedávné zadržení dvojice podvodníků, kterým se v roce 2016 podařilo z burzy Bitfinex ukrást 120 tisíc Bitcoinů (majetek v miliardách dolarů). Jejich odhalení a zatčení při neúspěšném pokusu tento zlatý důl vyprat mimochodem ukázalo, jak slavné je to s tak často vzývanou anonymitou Bitcoinu.

Za vším hledej sazby

Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má Bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy zcela nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou. Kryptoměny jsou investory po celém světě vnímány jako jedno z mnoha rizikových alternativních aktiv. Pokud jsou podmínky příznivé, investoři je nakupují, jakmile se situace obrátí, zbavují se jich. 

Tuto výhybku aktuálně představuje dlouho očekávané zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky. Obecně řečeno dochází nyní na postupné utahování rozjeté monetární politiky, která v podobě „tištění“ obrovského množství peněz přestavovala náplast na kovidový šok mnoha vyspělých i rozvíjejících se ekonomik. Američtí investoři (a nejen oni) si nyní nejsou jistí, zda jejich ekonomika nemíří do recese. Pokud k tomu přičteme geopolitické napětí dané ruskou agresí na Ukrajině, se všemi ekonomickými a energetickými dopady, je zřejmé, že nervozita, obavy a strach jsou nyní převládající emoce napříč kapitálovými trhy.

A co akcie?

Výše uvedené je tedy ten klíčový důvod propadů kryptoměn. A nejen jich, situace na akciovém trhu není také bůhvíjak růžová. Na rozdíl od kryptoměn však mají akciové trhy dvě velké výhody, resp. důvody, proč nepanikařit a nelámat nad nimi hůl. Tím prvním jsou staletí historie a zkušeností s tržní ekonomikou postavenou na fungování akciových společností. Tím druhým, zásadním, je vnitřní hodnota. Akcie vždy budou, na rozdíl od Bitcoinu, představoval podíl na něčem skutečném, hmotném, co generuje zisk a představuje hodnotu v reálném světě. Bitcoin nadále zůstává postaven pouze na víře, že mnou držené mince někdy v budoucnu někdo jiný ode mne koupí za vyšší hodnotu, než činila moje investice.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články