Jeff Bezos astronautem. Jeho společnost prodává místo v raketoplánu v dražbě

Zdroj: NASA Flight Opportunities, Flickr, CC BY-NC 2.0
Články 08. 06. 2021

Jeff Bezos astronautem. Jeho společnost prodává místo v raketoplánu v dražbě

Nejbohatší muž světa, CEO Amazonu Jeff Bezos, bez jediné pochyby pokořil svět podnikání. V příštím měsíci ale opouští svůj post a má v plánu si spolu s bratrem Markem splnit dětský sen – poletí do vesmíru.

Miliardář horkou novinku včera oznámil skrze své profily na sociálních sítích. Start je podle informací zveřejněných na webu Bloomberg plánován na 20. července, asi dva týdny poté, co Bezos odstoupí z pozice výkonného ředitele společnosti Amazon. Žezlo a korunu od obchodního impéria předá svému dlouholetému kolegovi Andrewovi „Andymu“ Jassymu. Vesmírné ambice si pak splní díky prvnímu letu společnosti Blue Origin, kterou vlastní.

Už od pěti let jsem snil o cestě do vesmíru,“ uvedl Bezos v příspěvku. „20. července se na tuto cestu vydám se svým bratrem. Největší dobrodružství s mým nejlepším přítelem.“ Velkolepým oznámením opět jednou trumfl svého rivala a vesmírného snílka Elona Muska.

Počátek komerčních letů do vesmíru se blíží

Blue Origin je jednou z několika společností zaměřených na oblast vesmírného cestovního ruchu, které si „pořídili“ nejbohatší lidé světa. Dalšími z nich jsou třeba Muskův SpaceX či Virgin Galactic Holdings Richarda Bransona.

Blue Origin postoupil v tomto směru zatím nejdál. V dražbě nabídne jedno místo v raketě New Shepard pro let 20. července – 11minutový výlet do suborbitálního prostoru, kdy vesmírné plavidlo vystoupá až do výšky 100 kilometrů. Výtěžek z aukce poputuje nadaci Blue Origin’s Club for the Future, propagující matematické a přírodovědné vzdělávání.

Americká společnost již dříve uvedla, že jejím klientům se navzdory zdánlivě krátkému trvání letu dostane komplexní čtyřdenní zkušenosti. Její nedílnou součástí bude třídenní školení probíhající před samotným letem, a to poblíž místa startu ve Van Hornu v Texasu.

Další články