;

DHL rozšiřuje pole působnosti. Chce doručovat zásilky i do vesmíru!

Články 15. 01. 2021

DHL rozšiřuje pole působnosti. Chce doručovat zásilky i do vesmíru!

Známá logistická firma spojila síly se společností D-Orbit, která se specializuje na všechny aspekty vesmírných misí, především ale na doručování nákladu za hranice zemské atmosféry.

Experti německé firmy pomáhali specialistům D-Orbit s logistickou složkou přípravy nosiče satelitů ION Satellite Carrier. Ten má podle plánu vynést svůj náklad na oběžnou dráhu teď v lednu, a to ze slavného kosmodromu na mysu Canaveral.

ION Satellite Carrier je vlastně „nákladní vůz“ pro mikrosatelity, které vynáší za hranice zemské atmosféry a vypouští na přesně stanovených orbitálních slotech. Díky nosiči D-Orbitu se umělé družice dostanou rychleji do vesmíru a roste tak efektivita jejich využití.

S nástupem satelitů a obyvatelných stanic se zformovala další oblast uvnitř našeho průmyslu – vesmírná logistika,“ vysvětluje Mario Zini, výkonný ředitel DHL Global Forwarding Italy. „A i když v jádru jde stále o to stejné, ať už se dopravuje zboží ve vesmíru, nebo na Zemi, přísnější omezení a extrémní podmínky představují výzvu pro bezpečnou přepravu, uskladnění a doručení materiálů a produktů do oblastí za zemskou atmosférou a pak zpět.“

Klíčové otázky

Předtím, než se z přepravy zásilek a materiálu do vesmíru a zpět stane stabilní, rozvíjející se odvětví, je třeba vyřešit několik výzev, které je možné vyjádřit formou jednoduchých otázek:

  • Jak bude řetězec zásobování plánován a manažován?
  • Jak se zabrání, nebo aspoň omezí hromadění vesmírného odpadu na oběžné dráze?
  • S tím jak porostou počty letů a na to se vážící množství emisí najdou se udržitelnější způsoby dopravy zboží do vesmíru?
  • Jak zabalit zboží tak, aby odolalo extrémním silám působícím při startu raket a vystavení vysoké radiaci i teplotám v kosmu?

V příštích několika letech se podle informací webu Robotics and Automation News počítá se zprovozněním desítek tisíc satelitů pohybujících se na nízké nebo střední orbitě. Mají poskytovat služby od provozu internetu po shromažďování dat.

Působení přímo na orbitě

Pro firmy jako D-Orbit se pak nabízí možnost poskytovat celý balík služeb vážících se na vesmírnou logistiku. Kromě vynášení satelitů na oběžnou dráhu to zahrnuje i detailní diagnostiku v průběhu jejich činnosti a následnou likvidaci po vyřazení ze služby.

Nosič satelitů může ve výsledku podle odhadů italské firmy snížit cenu vypouštění umělých družíc o 40 % a prodlužuje jejich životnost až o 5 let. „DHL Global Forwarding je světovým lídrem na poli logistiky a D-Orbit se zase posouvá do role lídra, pokud jde o vesmírnou logistiku a přepravu,“ shrnuje výhody spolupráce provozní ředitel D-Orbitu Jonathan Firth.

A o budoucnosti společných aktivit má jen ty nejsvětlejší představy: „Příštím krokem na naší cestě budou „služby přímo na orbitě“ – přesouvání již vypuštěných satelitů z jedné orbity na druhou, provádění oprav a doplňování paliva přímo na orbitě, odstraňování satelitů, které doslouží, prostě optimalizování zdrojů a udržování pořádku ve vesmírném prostoru.“

Autor: Petr Pláteník

Další články