Marcel Kolaja: Prsty ruské propagandy jsou všude

Zdroj: Piráti
16. 04. 2022

Marcel Kolaja: Prsty ruské propagandy jsou všude

Putin hledá cesty, jak rozšířit svou vizi napadení Ukrajiny daleko za hranicemi Ruska. Právě v tom mu pomáhají systémy umělé inteligence. Na příkladu Ruska vidíme, jak lehce mohou být tyto technologie zneužity, pokud se dostanou do špatných rukou, říká Marcel Kolaja, poslanec Evropského parlamentu (Piráti).

Slyšeli jste o Vladimiru Bondarenkovi a Irině Kerimové? Oba byli údajní ukrajinští novináři se zajímavými životními příběhy.

Vladimir prý původně pracoval jako letecký inženýr, ale kvůli neschopnosti ukrajinské vlády přišel o práci. Letecká infrastruktura prý zkolabovala. Začal tedy přispívat na proruský propagandistický server Ukraine Today a ostře kritizovat Zelenského vládu.

Irina se prý živila jako soukromá lektorka hry na kytaru v Charkově. Poté se náhle v roce 2017 stala šéfredaktorkou stejného serveru. Oba byli aktivní na sociálních sítích. Tedy do té doby, než jejich profily zablokoval Facebook i Twitter. Proč?

Protože ani jeden z nich neexistuje. Jejich tváře jsou výsledkem práce umělé inteligence. Obsah, který tyto osoby měly publikovat, je dílem ruských trollů. Ti působí nejen na Ukrajině, ale i na Západě.

Tyto proruské profily se kromě Facebooku a Twitteru objevily i na Instagramu. Není to náhoda. Jde o nástroj ruské hybridní války. Trollové mají za úkol zasévat nenávist. Jejich cílem je šíření dezinformací a jejich prostřednictvím polarizování společnosti.

Využívání umělé inteligence nemá jasná pravidla. To musíme změnit

Vytváření obličejů neexistujících novinářů je pouze jedna z cest, jak umělou inteligenci zneužít. Kreml má po celém Rusku tisíce kamer s technologií rozpoznávání obličejů, a dokonce vyvíjí technologii, která má pomoct předvídat demonstrace. Tu již vyzkoušeli například při protestech, kde byl zatčen Alexej Navalnyj.

Pokud bychom měli nastavena jasná pravidla, ke zneužití technologií umělé inteligence by docházelo minimálně. V Evropském parlamentu pracuji právě na legislativě, díky které by evropští občané byli zase o trochu víc chráněni.

V současnosti je ale stále potřeba mít oči otevřené a přemýšlet nad tím, jaký obsah na sítích se nám zobrazí a kdo za ním stojí. Vladimir a Irina nebyli prvními a bohužel nebudou ani posledními z falešných profilů, které se nám snaží vnutit ideje někoho jiného.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články