Nejsou čipy! Na nedostatky v dodávkách upozornil technologický gigant Foxconn

Zdroj: iphonedigital, Flickr, CC BY-SA 2.0
Články 02. 04. 2021

Nejsou čipy! Na nedostatky v dodávkách upozornil technologický gigant Foxconn

Globální výpadek v zásobení elektronickými součástkami pokračuje a společnost Foxconn, která mimo jiné zajišťuje výrobu pro Apple, oznámila, že se neuspokojivá situace začíná odrážet na výrobě.

Podle Younga Liu, generálního ředitele Foxconnu, nebude jeho společnost kvůli nedostatku čipů schopna splnit některé své obchodní závazky. Tento stav podle zpravodajského serveru Nikkei potrvá nejméně do druhého čtvrtletí příštího roku.

První dva měsíce tohoto čtvrtletí byly ještě v pořádku, protože naši klienti jsou všichni velké korporace, ale tento měsíc jsme už začali zaznamenávat nežádoucí změny,“ oznámil údajně podle serveru The Verge Liu investorům.

Nedostatek součástek nemá nějaký dramatický dopad, alespoň prozatím. Liu očekává, že se budou potýkat s asi „jen“ 10procentním výpadkem v objednávkách, s odvoláním na velké objemy poptávky jejích zákazníků. I tak se ale jedná o pozoruhodnou chybu ze strany Foxconnu – zasahující i jeho zákazníky, jako je Apple, který může být situací donucen vypořádávat s nedostatečnou produkcí.

Druhý výpadek za rok

Foxconn pozoroval výpadky výroby už loni na jaře na vrcholu pandemie nemoci covid-19, po povinných odstávkách vlády a v továrnách v karanténě. Tato zpoždění stékala napříč dodavatelským řetězcem, což konkrétně u Applu vedlo k opožděnému představení iPhonu 12. Současné zpomalení se při srovnání jeví jako méně drastické, ale pokud bude stále obtížné sehnat některé součástky, mohlo by dojít k dalším zpožděním později v průběhu roku.

Foxconn ovšem není jedinou firmou, která upozorňuje na pokračující nedostatek čipů a komponentů. Ten zpomaluje dodavatelský řetězec napříč celým technologickým segmentem od herních konzolí až po automobily.

Začátkem minulého měsíce společnost Samsung varovala své investory před „vážnou nerovnováhou“ v odvětví polovodičů. A mezitím se začala připravovat na řešení globálního nedostatku čipů. Automobilové společnosti jako Ford, Volkswagen, Nissan a Toyota musely kvůli nedostatku křemíku zpomalit výrobu nákladních i osobních automobilů. Jak Sony, tak Microsoft uvedly nedostatek dílů jako hlavní faktory jejich nižší produkce PlayStationu 5 a Xbox Series X. A hodnota na aftermarketu počítačových grafických karet se zdvojnásobila, dokonce ztrojnásobila, kvůli drastickému převisu nabídky nad poptávkou.

Další články