;

Siri už brzy v češtině? Apple rekrutuje rodilé mluvčí v dosud nepodporovaných jazycích

Články 01. 10. 2020

Siri už brzy v češtině? Apple rekrutuje rodilé mluvčí v dosud nepodporovaných jazycích

Polsky, řecky, vietnamsky, ale hlavně česky by mohla v dohledné době promluvit virtuální asistentka Applu. Všechny indicie nasvědčují, že americký gigant začal s prací na její lokalizaci do těchto jazyků.

Jako analytik anotací budete poslouchat a přepisovat audio nahrávky a vyhodnocovat Siriny odpovědi i užití jazyka v reakci na zákazníky, kteří se zapojili do hodnotícího programu,“ píše se v inzerátu na poptávanou pozici, který zveřejnil Apple na svém webu.

A dále se zde dočteme: „Za využití vašich jazykových a kulturních znalostí, spolu s analytickými schopnostmi, zhodnotíte Siriny odpovědi v souladu s danými pokyny.“ Podobný nábor prováděla americká firma před spuštěním již existujících jazykových mutací své hlasové asistentky.

Původně si Apple na tyto služby najímal externí firmy. V polovině roku 2019 ale převedl práci na jazykových verzích pod svá křídla. Důvodem byla bouře kritiky v souvislosti s tím, jak společnost s nedobrovolně získávanými daty zacházela. Od té doby můžou uživatelé odmítnout poskytování dat k vyhodnocování.

Irská pobočka Applu v irském Corku hledá rodilé mluvčí konkrétně v ukrajinštině, maďarštině, slovenštině, češtině, chorvatštině, řečtině, vlámštině, rumunštině a polštině. Asijská centrála v Singapuru pak najímá lidi mluvící plynule indonésky a vietnamsky.

Momentálně je Siri dostupná ve více než 37 státech světa. Pokud se rozšíří do sféry výše jmenovaných jazyků, otvírá se před tamními uživateli nejen lákavá možnost „popovídat“ si se svým počítačem, mobilem atd. Velmi pravděpodobně se jim zpřístupní v plné funkci také aplikace Translate, která je k dispozici uživatelům iPhonů od verze systému iOS 14.

Autor: Petr Pláteník

Další články