Diamant za 1,3 miliardy korun koupil anonym po telefonu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys Life 04. 05. 2022

Diamant za 1,3 miliardy korun koupil anonym po telefonu

Modrý diamant nalezený v jihoafrickém dole Cullinan byl vydražen za obrovských 57,4 milionu dolarů (1,3 miliardy korun). Vítězná nabídka, která s přehledem překonala odhadovanou prodejní cenu 48 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), přišla od anonymního kupce po telefonu, informuje o tom server CNN Style. Diamant však trhal rekordy jen svou velikostí, nejdražším vydraženým modrým diamantem v historii se nestal.

De Beers Cullinan Blue, tak zní jméno největšího modrého drahokamu na světě, který byl nalezen minulý rok v jihoafrickém dole Cullinan. Ten je svými drahokamy vyhlášený, právě v jeho útrobách byl v roce 1905 nalezen dosud největší objevený diamant na světě, pojmenovaný po vlastníkovi dolu Cullinan. Diamant před rozdělením na několik částí vážil něco přes půl kilogramu a měl rekordních 3 106 karátů. Jedním z vlastníků jeho částí se stala například britská královna Alžběta.

Bezchybný drahokam, který je sám o sobě mezníkem

Podle slavného aukčního domu Sotheby’s se masivní 15,10karátový stupňovitě broušený drahokam s názvem De Beers Cullinan Blue prodal v Hongkongu po osmiminutové aukční válce mezi čtyřmi nadějnými kupci. Vítězná nabídka však přišla od anonymního kupce po telefonu.

Podle domu Sotheby’s, který diamant popisuje jako „výjimečně vzácný“, se v aukci objevilo pouze pět drahokamů nad 10 karátů. Žádný z nich ale nikdy neměl více než 15 karátů, takže vzhled tohoto bezchybného drahokamu je sám o sobě mezníkem. Americký gemologický institut (GIA) kategorizoval klenot jako „fancy vivid blue“, což je nejvyšší barevné hodnocení, které bylo uděleno méně než jednomu procentu modrých diamantů předložených organizaci. „Jde skutečně o kámen, který se vyskytne pouze jednou za generaci. Je to největší modrý diamant, jaký jsem kdy viděla,“ uvádí v prohlášení Patti Wong, předsedkyně Sotheby’s Asia.

V ceně drží rekord někdo jiný

S konečnou cenou 57,4 milionu dolarů (1,341 miliardy korun) De Beers Cullinan Blue jen těsně minul světový rekord pro nejdražší vydražený modrý diamant. Tento titul si stále drží 14,62karátový diamant Oppenheimer Blue, který se v roce 2016 prodal s konečnou cenou 57,5 milionu dolarů (1,343 miliardy korun). De Beers Cullinan Blue tak prvenství uniklo o „pouhých“ 70 000 dolarů (1,6 milionu korun).

Autor: Lenka Hrušková

Další články