Podle Big Mac indexu je česká koruna k dolaru podhodnocená o 29,3 %

Zdroj: PxHere
Byznys 19. 06. 2022

Podle Big Mac indexu je česká koruna k dolaru podhodnocená o 29,3 %

Česká koruna byla v lednu 2022, kdy proběhl poslední výpočet Big Mac indexu, vůči americkému dolaru podhodnocena o 29,3 %. Nejvíce nadhodnoceny oproti americkému dolaru byly v lednu 2022 švýcarský frank (+20,3 %) a norská koruna (+10 %). Naopak nejvíce podhodnocenými se staly turecká lira (-67,9 %) a ruský rubl (-70 %).

Big Mac index vynalezl britský ekonomický týdeník The Economist v roce 1986 jako odlehčeného průvodce informujícího, zda jsou měny na své „správné“ úrovni. Vychází z teorie parity kupní síly (PPP), tedy představy, že v dlouhodobém horizontu by se směnné kurzy měly pohybovat směrem ke kurzu, který by vyrovnal ceny identického koše zboží a služeb (v tomto případě burgeru Big Mac) v libovolných dvou zemích.

Burgernomika nikdy nebyla zamýšlena jako přesné měřítko nesouladu měn, pouze jako nástroj k tomu, aby teorie směnných kurzů byla stravitelnější. Přesto se Big Mac index stal celosvětovým standardem, je součástí několika ekonomických učebnic a předmětem desítek akademických studií. Pro ty, kteří to s rychlým občerstvením berou vážněji, The Economist počítá i gurmánskou verzi indexu.

Jak to funguje?

• Parita kupní síly znamená, že směnné kurzy jsou určeny hodnotou zboží, které mohou měny koupit.

• Rozdíly v místních cenách – v našem případě Big Maců – mohou napovědět, jaký by měl být směnný kurz.

• Pomocí burgernomiky můžeme odhadnout, o kolik je jedna měna podhodnocená nebo nadhodnocená vůči jiné.

Česká koruna je vůči dolaru podhodnocená

Česká koruna byla v lednu 2022, kdy proběhl poslední výpočet Big Mac indexu, vůči americkému dolaru podhodnocena o 29,3 %.

Big Mac stál v lednu 2022 v České republice 89 korun a ve Spojených státech 5,81 dolaru. Implikovaný směnný kurz je 15,32. Rozdíl mezi tímto a skutečným kurzem 21,68 naznačuje, že česká koruna je o 29,3 % podhodnocena.

Nejvíce nadhodnoceny oproti americkému dolaru byly v lednu 2022 švýcarský frank (+20,3 %) a norská koruna (+10 %). Naopak nejvíce podhodnocenými se staly turecká lira (-67,9 %) a ruský rubl (-70 %).

Pokud se podíváme na historii české koruny od roku 2000, tak pouze v roce 2008 byla koruna vůči americkému dolaru nadhodnocená (viz graf níže).

Autor: Miroslav Oupic

Další články