Přes 4,5 miliard dolarů investuje do roku 2027 Hitachi Energy do zrychlení přechodu na čistou energii

Technologie 20. 06. 2024

Přes 4,5 miliard dolarů investuje do roku 2027 Hitachi Energy do zrychlení přechodu na čistou energii

Hitachi Energy do roku 2027 investuje dalších 4,5 miliardy dolarů (zhruba 101,25 miliard korun) do výroby, inženýrství, digitalizace, výzkumu a vývoje. Tím se zdvojnásobí investice z posledních tří let. Tato částka doplňuje nedávno oznámenou investici 1,5 miliardy dolarů (asi 33,75 miliardy korun) z dubna letošního roku na zvýšení celosvětové výroby transformátorů.

Tyto investice umožní společnosti plnit závazky zákazníků a poptávku trhu, zvýšit globální kapacity pro výzkum a vývoj, inženýring a výrobu transformátorů, vysokonapěťového stejnosměrného proudu (HVDC) a vysokonapěťových produktů.

Miliardy půjdou i do dodavatelských řetězců, digitalizace a automatizace

Podpoří také nasazení řešení na bázi výkonové elektroniky, automatizace sítí, softwarových řešení a služeb v souladu s plánem Hitachi Energy 2030. Investice poputují i do partnerství, dodavatelského řetězce, digitalizace a automatizace, které umožňují rozšíření kapacit a zkrácení doby uvedení na trh.

Elektrifikace je zásadní pro dosažení cílů bezemisní budoucnosti. Energetická transformace totiž vyžaduje inovativní softwarová řešení, služby a významné zvýšení produkce klíčových technologií pro rozšířenou elektrickou síť. Integrace více obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny, spolu s uspokojením poptávky po elektrifikaci dopravy, budov, průmyslu a dalších sektorů, si žádá bezpečnou a flexibilní síťovou infrastrukturu.

Podle IEA poroste poptávka po elektřině i díky datovým centrům a AI

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) zvýšené využívání generativní umělé inteligence a neustále rostoucí množství digitálních dat vyžaduje rozšíření datových center. Celosvětová poptávka po elektřině ze strany datových center a AI by se do roku 2026 mohla zdvojnásobit.

Společnost dnes také oznámila, že investuje přibližně 330 milionů dolarů (zhruba 7,43 miliardy korun) do rozšíření a modernizace své vlajkové továrny v Ludvice a nového kampusu ve Västeråsu ve Švédsku, a to ve všech produktových portfoliích. Továrna v Ludvice, která se může pochlubit více než 120 lety inovací, vyrábí transformátory, vysokonapěťové produkty a systémy HVDC. Rozšíří se o více než 30 000 metrů čtverečních. To umožní zejména novou výrobní kapacitu velkých transformátorů, aby bylo možné realizovat dodávky klíčových projektů HVDC. 

Nový kampus ve Västeråsu pojme 1 800 zaměstnanců včetně výzkumného a vývojového centra a nejmodernějšího výrobního zařízení pro automatizaci sítí. Počet pracovních sil ve Švédsku se navíc zvýší o 2 000, aby podpořil zrychlující se energetickou transformaci.

Vlády a podniky se musí spojit a připravit sítě na novou energetickou ekonomiku

Podle zprávy IEA z října 2023 je nedávný pokrok v oblasti čisté energie zaznamenaný v mnoha zemích bezprecedentní a je také důvodem k optimismu. Pokud se však vlády a podniky nespojí, aby zajistily připravenost světových elektrických sítí na novou globální energetickou ekonomiku, která se rychle rozvíjí, mohl by být tento pokrok ohrožen. Tato zpráva ukazuje, co je v sázce a co je třeba udělat – především investovat do sítí dnes, jinak zítra bude svět čelit zablokování.

„Elektřina bude páteří celého energetického systému a změny probíhají rychleji, než mnozí považovali za možné. Nové obchodní modely, harmonizace návrhů a partnerství jsou klíčovými hnacími silami pro zvýšení tempa změn,“ řekl Claudio Facchin, generální ředitel společnosti Hitachi Energy. 

Jen v posledním měsíci byly oznámeny klíčové projekty HVDC, které jsou naléhavě potřebné k uspokojení rychle rostoucí poptávky trhu. Na základě nových škálovatelných obchodních modelů, v nichž je Hitachi Energy průkopníkem, byly podepsány rámcové dohody se společnostmi RTE ve Francii, RWE v Německu, Marinus Link v Austrálii a servisní smlouva se společností Pattern Energy v USA. Společnost také oznámila propojení Sa.Co.I.3 mezi Itálií a Francií, další špičkové víceterminálové řešení.

Vlády, průmysl a spotřebitelé urychlují přechod od fosilní energie k elektřině pro pohon dopravy, vytápění a chlazení budov a průmyslové procesy. Provozovatelé vyžadují údaje o síti v reálném čase pro získání poznatků a spolupráci. Digitálně vybavené transformátory, rozvaděče, rozvodny, měničové stanice, systém Lumada Asset Performance Management a datové platformy digitálních dvojčat, jako je IdentiQ™, jsou zásadní pro udržitelnější, flexibilnější a bezpečnější energetický systém. 

Společnost také využívá synergií mezi Hitachi Energy a Hitachi Digital, aby poskytla jedinečnou pozici v oblasti IT, OT, produktových a servisních schopností na podporu našich zákazníků po celou dobu životního cyklu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články