Převálcují technologické firmy tradiční finanční instituce? 

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 30. 01. 2023

Převálcují technologické firmy tradiční finanční instituce? 

Digitalizace je budoucností finančního sektoru. Česko v ní ovšem zaostává. Podle společnosti McKinsey & Company má polovina českých bank rentabilitu vlastního kapitálu nižší než jsou samotné jeho náklady. Technologické instituce jim proto šlapou na paty.

Jednou z hlavních příčin je jejich pomalá digitalizace, ve které ve srovnání se západní Evropou stále zaostáváme. Jiná situace ovšem nastává u dynamicky startujících a dalších progresivních společností působících v oblasti financí. Díky své technologické zdatnosti začínají tradičnímu bankovnímu sektoru šlapat na paty.

Jedná se většinou o fintech startupy. Díky vysoké míře flexibility a chytrým technologiím mohou rychle reagovat na poptávku trhu a nabízet svým zákazníkům nové produkty a služby, které klasické bankovní společnosti ve svém portfoliu nemají. 

„V posledních pěti letech jsme byli svědky většího množství inovací než za předchozích pět století. Je zřejmé, že mnoho tradičních hráčů není na tuto situaci připraveno,“ komentuje Ewen Fleming, vedoucí skupiny finančních služeb v mezinárodní poradenské skupině Moore Global. A dodává: „Tradiční banky musí přehodnotit svůj smysl a diverzifikovat zákaznickou základnu tak, aby vybudovaly ziskovější části podnikání a přitom stále efektivněji řídily rizika.“

Tradiční banky tlačí k inovacím také rozvíjející se fintech, který je rychle se prosazujícím segmentem. „Je možné očekávat, že pro toto odvětví bude klíčová aplikace nových technologií spíše než finanční procesy samotné a že sféra fintech bude integrovat stále více oblastí. Zároveň budeme svědky toho, že se klasické finanční instituce budou stále více přibližovat fintech firmám a rozdíly mezi těmito dvěma tábory se tak budou stírat,“ vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Česko v technologiích zaostává

Finanční sektor v postkomunistických zemích, tedy i v Česku, se ve srovnání se západními státy stále jeví jako méně rozvinutý. „Zaostáváme v průniku technologií do tohoto sektoru. Fintech se u nás podílí na celkových výnosech finančního sektoru pouze jednotkami procent. Je to způsobeno především silně konzervativním přístupem, a to jak bank, tak jejich zákazníků,“ říká Petr Kymlička s tím, že během posledních let se tento stav zlepšuje, a to mimo jiné díky rostoucí digitální gramotnosti, lepší dostupnosti technologií nebo snižující se jazykové bariéře. „Do oblasti fintechu je navíc od investorů alokováno značné množství rizikového kapitálu, který je pro rozvoj projektů klíčový,“ uzavírá Petr Kymlička.

Autor: Alena Burešová

Další články