Robotika pronikla do ortopedie, seznamte se s „chytrou ortézou“!

Zdroj: Roam Robotics
Články 12. 05. 2021

Robotika pronikla do ortopedie, seznamte se s „chytrou ortézou“!

Společnost Roam Robotics, specialista na umělou inteligenci a nositelnou robotiku, uvedla na trh svůj produkt Ascend. Prohlašuje o něm, že jde o „svého druhu první inteligentní ortézu na koleno“.

Technologie Ascend se aktivně přizpůsobuje. To znamená, že snímá pohyb těla, automaticky se adaptuje potřebám nositele a poskytuje ve správný okamžik přesnou podporu konkrétním svalům. Podle informací uvedených na webu Robotics and Automation News se jedná o FDA registrované zařízení. Na americkém trhu, kde společnost primárně působí, to signalizuje, že je hraditelné prostřednictvím soukromého zdravotního pojištění. Tím se nositelná robotická zařízení stávají dostupnější pro širší veřejnost.

Roam je zaměřen na trh s velkým nedostatkem služeb. Více než 20 procent světové populace nějakým způsobem omezenu pohyblivost svého těla a vzhledem k tomu, že lékařský pokrok pomáhá lidem žít déle, tento počet se bude jen zvyšovat,“ zamýšlí se nad demografickým vývojem Tim Swift, generální ředitel a spoluzakladatel Roam Robotics.

Exoskelet, co se sám učí

Ascend je navržen tak, aby zmírňoval bolesti kolen, čímž značně napomáhá mobilitě pacientů. Klinická studie prováděná s pacienty trpícími osteoartrózou kolen prokázala v průměru 50procentní snížení bolesti a 60 procent pak potvrzovalo funkční zlepšení při používání zařízení.

Mimo jiné má robotická konstrukce, často též označovaná jako exoskelet, zabudovanou technologii chytrých senzorů, která intuitivně snímá a podporuje každodenní pohyby, jako je vstávání ze sedu nebo kroky do a z kopce. Technologie má pomáhat těm, kteří chtějí aktivně žít navzdory svým problémům s koleny. Je tak zjevné, že je spíše určena pro starší generace.

Robotická ortéza má integrované mikroprocesory, které využívají proprietární algoritmy k rozpoznání záměru uživatele a aktivnímu řízení. Dálkový ovladač mu navíc umožňuje mít nad zařízením kontrolu a snadno spravovat úrovně podpory a režimy činnosti na vyžádání. Konstrukce na bázi uhlíkových vláken by se měla dát snadno obléknout. Navíc zajišťuje stabilitu a pohodlnou integraci do každodenního fungování.

Armádní využití

Sesterský produkt nesoucí název Forge byl vyvinut speciálně pro americkou armádu. Je postaven tak, aby zvyšoval vytrvalost, rychlost a sílu vojáků, u kterých je obrovská fyzická zátěž každodenním chlebem. Roam plánuje rozšířit Forge i do dalších povolání kladoucích vysoké pracovní nároky, jako jsou kupříkladu záchranáři.

Všechny produkty společnosti jsou vyrobeny z vysoce pevných plastů a využívají vzduchovou kompresi zajišťující, že jsou lehké, výkonné a nákladově efektivní – což je pro jejich dostupnost stěžejním bodem.

Další články