;

Rusko postaví v Arktidě výzkumnou stanici energeticky zásobovanou obnovitelnými zdroji a vodíkem

Ekologie Technologie 06. 03. 2020

Rusko postaví v Arktidě výzkumnou stanici energeticky zásobovanou obnovitelnými zdroji a vodíkem

Plně autonomní stanice ponese podle webu Energy Live News poetický název Sněžinka, což je ruské slovo pro sněhovou vločku. Jedná se o iniciativu Moskevského fyzikálně-technického institutu. Výjimečná stavba bude vybudována na poloostrově Jamal v severovýchodní oblasti Sibiře.

Má sloužit jako základna pro výzkumníky i zahraniční partnery a zároveň i jako zkušební a prezentační platforma pro ekologicky vstřícné energetické technologie. Potřebnou energii zde obstará větrná a solární elektrárna. Přebytky budou ukládány do elektrických baterií a vodíkové infrastruktury.

Centrální část stanice bude mít rozlohu 2000 metrů čtverečních. Její modulární struktura obsáhne i dvě laboratoře, spolu s menšími laboratorními zařízeními a kancelářemi. Samozřejmostí je kuchyně, marodka, a dokonce malá kavárna.

Foto: Institute of Arctic Technologies MIPT

Ubytování najdou výzkumníci ve dvou samostatných obytných modulech. Vyžití jim nabídne místnost pro sportovní aktivity s elektrickým rotopedem, kde budou moct pohyb spojit s prospěšnou výrobou energie. Pro potřebu přepravy v nouzových situacích poslouží přistávací plocha pro vrtulníky.

Slavnostní otevření výjimečné výzkumné stanice se plánuje na rok 2022, kdy by zde měl začít působit první mezinárodní tým.

Autor: Petr Pláteník

Další články