Růst české ekonomiky bude letos 2,2 procenta

Zdroj: Pixabay
Byznys 15. 03. 2022

Růst české ekonomiky bude letos 2,2 procenta

Zatímco na začátku roku 2021 byla orientace Česka na průmysl považována za výhodu, realita byla výrazně pochmurnější. Poskytovatelé služeb se totiž po uvolnění restrikcí mohli neomezeně vrátit k předchozí aktivitě, průmysl však narazil na výpadky v dodavatelských řetězcích.

Tyto výpadky nedokázaly uspokojovat poptávku, která se během pandemických měsíců nahromadila, a kromě toho byly jejich jednotlivé články střídavě opět omezovány restrikcemi.

„Po propadu o 5,8 % v roce 2020 neprožila česká ekonomika ani příliš vydařený rok 2021. Za ten si sice připsala růst, v rámci Evropy však o podprůměrných 3,3 %. Vyhlídky pro letošní rok byly ještě v lednu poměrně nadějné a očekávali jsme zrychlení růstu. Naše očekávání jsme však kvůli geopolitické situaci museli revidovat dolů. Česká ekonomika vykáže letos růst poblíž 2,2 %,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Nezaměstnanost zůstala velice nízká po celou dobu pandemie. Napomáhaly tomu vládní programy na podporu zaměstnanosti, odliv zahraničních pracovníků a také chronický nedostatek zaměstnanců. Z tohoto stavu pak vyplýval i nadále svižný růst českých mezd, který v roce 2021 pravděpodobně dosáhne téměř 6 %.

„I v roce 2022 očekáváme, že budou zaměstnanci ve vyjednáváních o mzdách tahat za delší konec provazu. Průměrná míra nezaměstnanosti dosáhne 3,3 % a mzdy narostou o 6,8 %,“ předpovídá Vít Hradil.

Právě napjatý trh práce v kombinaci s globálními proinflačními vlivy v Česku ovšem přispívá k rychle rostoucí cenové hladině. Spotřebitelská inflace v závěru roku 2021 přesahovala 6 % a v průměru za celý rok dosáhla 3,8 %. 

„V důsledku geopolitické situace zvyšujeme prognózu letošní inflace na 10,7 % z původního odhadu 7,2 %. Jde o důsledek jak silných inflačních tlaků v tuzemské ekonomice, tak růstu cen energetických a zemědělských komodit vyvolaných konfliktem na Ukrajině,“ říká vedoucí analytického oddělení Cyrrus Anna Píchová. A dodává: „České úrokové sazby se v první polovině roku 2022 dostanou na úroveň 5 %, což bude představovat vrchol aktuálního cyklu jejich zvyšování.“

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články