Siemens buduje letiště pro letecké taxíky

Zdroj: Siemens
Technologie 07. 02. 2023

Siemens buduje letiště pro letecké taxíky

Společnosti Siemens a Skyway oznámily, že budou vyvíjet infrastrukturu pro tzv. vertiporty, letiště pro létací stroje s kolmou dráhou vzletu a přistání. Těmto strojům se říká VTOL a patří mezi ně například letecké taxíky nebo drony.

Spolupráce zahrnuje stanovení energetických nároků vertiportů a vývoj systému udržitelných dodávek energie, dobíjení a tzv. „systému systémů“, který bude podporovat provoz létajících strojů. Inovace v oblasti infrastruktury vertiportů budou mít zásadní význam pro budoucí rozšiřitelnost provozu elektrických vozidel typu eVTOL.

Hlavním cílem spolupráce je vývoj vertiportů. Zahrnuje výzkum, vývoj, plánování a podíl na jejich výstavbě a provozu. Společnost Skyway má rozsáhlé znalosti v oblasti plánování a řízení leteckého provozu, navigace letového provozu a provozování bezpilotních letadel. Siemens je zkušený odborník na infrastrukturu v oblastech elektrifikace, dobíjení vozidel a provozu zařízení. 

Siemens a Skyway budou pracovat na návrhu a konstrukci univerzálního procesu nabíjení eVTOL, a to na základě požadavků na dobíjení, napájení a software tak, aby zajistily spolehlivý a efektivní provoz. Kromě toho budou spolupracovat na nových konceptech, jak standardizovat plánování a realizaci vertiportů a snížit spotřebu energie.

Udržitelná energetická řešení budou základem a zároveň nutností pro zavedení městské letecké mobility a elektrifikace letadel typu eVTOL,“ uvedl Clifford Cruz, generální ředitel společnosti Skyway. „Spojení našich zdrojů a schopností předvídat vývoj v tomto segmentu může ovlivnit plány na výstavbu vertiportů a řešení pro městskou leteckou mobilitu jako takovou.“

„Pro společnost Siemens představuje účast na vývoji městské letecké mobility zajímavou zkušenost,“ dodal John Kasuda, ředitel divize Airports v Siemens Smart Infrastructure North America. „Rozvoj a efektivní provoz vertiportů bude vyžadovat inovativní řešení, která splní očekávané požadavky na rychlou obrátku letadel a síť nejrůznějších přistávacích možností.“

Letecký průmysl se neustále vyvíjí a vstupují do něj inovace jak v oblasti letů, tak letového provozu. Dopravní prostředky typu eVTOL představují novou součást mobility, která má pozitivní vliv na život ve městech: odlehčuje dopravě a nabízí dopravní spojení s oblastmi, které v současné době nejsou dobře letecky obsluhované. 

Autor: Jiří Böhm

Další články