;

Slepý muž po 10 letech zase vidí. Díky voperované umělé rohovce

Články 25. 01. 2021

Slepý muž po 10 letech zase vidí. Díky voperované umělé rohovce

Fantastický úspěch zaznamenali izraelští výzkumníci a lékaři. Jejich procedura může pomoct milionům lidí navrátit se do normálního života.

Před necelými dvěma týdny oznámil izraelský startup CorNeat, že se lékařům podařilo úspěšně implantovat jejich umělou rohovku do oka 78letého pacienta. Muž podle informací webu Jisra’el ha-jom byl ihned po operaci schopný pohlédnout na své příbuzné, a dokonce i přečíst text.

Implantát vyvinutý firmou CorNeat je určený k náhradě deformované, zjizvené nebo zakalené rohovky. Do oka se bez problémů plně integruje bez toho, aniž by vyvolával negativní reakci dárcovské tkáně.

Operace proběhla bez komplikací a její výsledek předčil všechna naše očekávání,“ hodnotí převratný zákrok na poli umělých náhrad profesor Irit Bahar, primář oftalmologického oddělení v Rabin Medical Center ve městě Petach Tikva.

Klíčový okamžik celé operace pak popisuje takto: „Moment, kdy jsme sejmuli obvazy, byl plný emocí a opravdu silný pro nás pro všechy. To jsou ty chvíle profesního naplnění pro nás doktory. Jsme jen rádi, že jsme mohli stanout v centru tohoto smysluplného projektu, který bezpochyby ovlivní životy milionů lidí.“

Jeden ze zakladatelů statupu CorNeat doktor Gilad Litvin to vidí úplně stejně: „Být u toho, když se snímaly obvazy z prvního oka s umělým implantátem, ten moment měl v sobě až něco surreálného.“

Vidět kolegu, jak s lehkostí voperoval CorNeat KPro (označení implantátu, pozn. red.), a být svědkem toho, jak se druhému člověku znovu vrátí zrak, byl po letech tvrdé práce elektrizující a emocionálně nabitý okamžik, jedno oko nezůstalo suché,“ shrnuje upřímně svůj zážitek Litvin.

Autor: Petr Pláteník

Další články