Špatná data stojí firmy miliony dolarů ročně. Český startup přichází s řešením

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika Vedení firem 17. 04. 2023

Špatná data stojí firmy miliony dolarů ročně. Český startup přichází s řešením

Firmy po celém světě se často potýkají s nekvalitními daty. Mnohdy se dostanou až k vrcholovému vedení, které na jejich základě může učinit špatné rozhodnutí. S novým řešením přišel český startup Masthead a obdržel na něj sto tisíc eur od investiční společnosti DEPO Ventures. V pre-seedovém investičním kole chce startup získat celkem milion eur.

Podle výzkumu poradenské společnosti Gartner stojí špatná data středně velkou organizaci kolem patnácti milionů dolarů ročně. Datové týmy stráví skoro polovinu času hledáním nepřesných údajů. Ty se přesto v devíti z deseti případů dostanou až k těm, kdo rozhodují. Pokud vrcholoví manažeři objeví jednu nepřesnost, mohou ztratit důvěru k celé zprávě nebo analýze. 

„Rostoucí potřeba přesných a včasných dat pro obchodní rozhodování je jedním z hlavních faktorů, které růst tohoto trhu pohánějí. Současně se po celém světě postupně zpřísňují předpisy, které mají za cíl ochránit citlivá data, případně údaje o uživatelích. Firmy to stojí obrovské množství prostředků. Špatná data mohou nicméně vést ke špatným rozhodnutím. Masthead tomu pomáhá předcházet,“ říká Michal Ciffra, partner DEPO Ventures.

Český startup právě přišel s vhodným řešením. Vytváří platformu, která datové anomálie v reálném čase zachycuje. Chyby dokáže identifikovat ještě dříve, než mohou způsobit nějakou škodu. Datoví inženýři díky tomu dokážou odstranit příčinu špatných dat během pár minut. To vše v souladu s legislativou na ochranu soukromí.

Na svůj produkt získal sto tisíc eur od investiční společnosti DEPO Ventures. Tím však jeho ambice zdaleka nekončí. V pre-seedovém investičním kole chce startup získat celkem milion eur. Držme mladým vývojářům palce. Podle všeho investiční apetit angelů naupadá a v kurzu jsou právě AI, softwarové nástroje a související technologie.

Autor: Alena Burešová

Další články