T-Mobile spustil 5G síť, internet je i v metru

02. 12. 2020

T-Mobile spustil 5G síť, internet je i v metru

T-Mobile spustil jako poslední z českých mobilních operátorů začátkem měsíce, tedy 1. listopadu svojí 5G síť. Síť je aktuálně dostupná pouze v části Prahy a Brna. Do konce roku má společnost ambice pokrýt čtvrtinu populace Prahy a Brna společně s 35 stanicemi metra.

Prvenství ve vybudování 5G sítí drží O2, které v polovině v června v části Prahy spustila svůj pilotní program. Začátkem října ho pak následoval Vodafone, a to v zatím největším měřítku 5 měst: Praha, Brno, Karlovy Vary, Jeseník a Ústní nad Labem.

T-Mobile má ambice do konce roku předehnat konkurenci a slibuje nejširší pokrytí dvou největších českých měst. Projekt odstartovali s 180 základnovými stanicemi a koncem roku by jich mělo být 335, přístup tedy umožní zmíněné čtvrtině obyvatelstva. V pražském metru si můžeme 5G vyzkoušet na sedmi stanicích metra C, vyjma Opatova funguje od Pražského povstání až po Chodov.

Rozvoj gigatové společnosti

5G síť běží na tzv. non-standalone verzi, „nesamostatné“ 5G využívá pro řídící funkce již existující 4G/LTE sítě. Příjem nového mobilního standardu není pro zákazníky T-Mobile zpoplatněn a mohou ho využívat všichni, kterým to jejich zařízení dovolí, jediným dalším faktorem je, aby SIM karta podporovala LTE.

„Pátá generace mobilních sítí pro nás představuje velký závazek. Nový technologický standard je naprosto nezbytný pro rozvoj gigabitové společnosti, který je jedním ze strategických pilířů společnosti T-Mobile,“ komentuje José Perdomo Lorenzo, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Autor: Matouš Mareš

Další články