Umělá inteligence pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ilustrační foto. Zdroj: Green0meter
Life Technologie 09. 03. 2023

Umělá inteligence pomáhá snižovat nezaměstnanost

Že nám roboti vezmou práci? Aktuální výsledky Českého statistického úřadu ukazují opak. Míra nezaměstnanosti meziročně stagnovala na hodnotě 2,2 %. A jedním z faktorů, které k tomuto trendu přispěly, je právě rostoucí využívání umělé inteligence v průmyslu a službách. 

Umělá inteligence jednak pomáhá podnikům zvýšit efektivitu a produktivitu. To může vést k růstu jejich zisků, rozšíření podnikání a následně ke vzniku nových pracovních příležitostí. Další faktor je, že AI sama o sobě vytváří stále větší počet nových pracovních míst.

Kromě průmyslu pomáhá umělá inteligence i ve službách. „Díky ní je možné vytvořit personalizovanou nabídku služeb a zlepšit zákaznický servis. Tyto faktory často vedou i k růstu tržeb a vytváření nových pracovních příležitostí,“ vysvětluje Karel Kotoun, zakladatel společnosti Green0meter.

Další oblastí, kde se umělá inteligence stává stále více užitečnou, je udržitelnost. Pomáhá totiž s optimalizací využití energie a snížením emisí. „Díky ní mohou být vytvořeny sofistikované systémy pro monitorování a správu polí v zemědělství, což může vést k zvýšení úrovně úrody a snížení spotřeby hnojiv a pesticidů,“ říká Kotoun. V dopravě umí efektivněji řídit dopravu a snižovat tak množství emisí ve vzduchu.

Pracovní místa přibývají

Podle dat ČSÚ se počet pracovních míst za poslední čtvrtletí roku meziročně zvýšil o 45 tisíc. Zaměstnaných tak přibylo o celé procento. V mezičtvrtletním srovnání se zaměstnanost po očištění od sezónních vlivů zvýšila o necelých 38 tisíc.

Autor: Alena Burešová

Další články