V Paříži vyčistili 3 tisíce let starý obelisk

Zdroj: Kärcher
Technologie 28. 02. 2023

V Paříži vyčistili 3 tisíce let starý obelisk

Pařížský obelisk o výšce 23 metrů a hmotnosti 222 tun prošel kompletním čištěním a rekonstrukcí. Památka původem z Egypta byla znečištěna hlavně počasím, emisemi výfukových plynů a topením.

U příležitosti 200. výročí rozluštění hieroglyfů francouzským lingvistou Jean-Françoisem Champollionem společnost Kärcher v rámci svého dlouhodobého projektu čištění památek renovovala pařížský obelisk na Place de la Concorde. Projekt je výsledkem spolupráce společnosti Kärcher a francouzského ministerstva kultury.

Obelisk o výšce 23 metrů a hmotnosti 222 tun musel být čištěn metodou nízkotlakého otryskávání mikročásticemi ze vzdálenosti 15 až 20 cm. Experti použili čističe Kärcher s povrchovým tlakem 0,5 až 1 bar a odstranili tak značnou část usazenin, které z většiny způsobilo počasí a emise výfukových plynů a topení. 

Tým restaurátorů vyčistil také podstavec, zlacení i rytiny a restauroval i zlatý list na vrcholu obelisku. Postaral se také o odstranění starého, nyní poškozeného spárování epoxidovou pryskyřicí a provedl nové spárování a zpevnění poškozených míst. K ochraně před jemným prachem používali specialisté celotělovou ochranu s dýchací maskou.

Zdroj: Kärcher

Obelisk na Place de la Concorde byl vyroben ve 13. století př. n. l. v 19. dynastii za faraona Ramsese II. Pochází z chrámu v egyptském Luxoru a do Francie byl převezen v 19. století jako dar egyptského místokrále Muhammada Alího francouzskému králi Ludvíku Filipovi. Extrémně komplikovaná přeprava lodí do Francie trvala tři roky.

Společnost Kärcher stojí za vyčištěním takových staveb, jako jsou pražské Národní divadlo, berlínská Brandeburská brána, socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru, parku se sochami Vigeland v Oslu, Memnonových kolosů v Egyptě, sochy Velkého Buddhy v Ling Šanu v Číně či Národního památníku Mount Rushmore v americkém Black Hills. 

Autor: Jiří Böhm

Další články