Adiktologové bijí na poplach – jejich ordinace plní závislí na kratomu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 21. 04. 2023

Adiktologové bijí na poplach – jejich ordinace plní závislí na kratomu

Má léčit bolest, přitom je silně návykový a v ČR volně dostupný. Nenápadná látka, volně prodejná bez jakékoli regulace – kratom, tropický strom, z jehož listů si může doma každý, včetně dětí, udělat čaj. Právě to teď přidělává vrásky na čele adiktologům, kteří si všímají, že stále víc lidí propadá závislosti na této rostlině z jihovýchodní Asie.

Do pěti gramů má stimulující účinek podobný kokainu, proto si ho oblíbili mladí dospělí. Při vyšších dávkách je účinek sedativní, podobný jako u morfia. V kombinaci s jinými drogami může dojít k přetížení organismu a smrti. Terapeutická klinika NEO Centrum potvrzuje nárůst závislých na kratomu během několika měsíců, a to v ambulanci i na pobytových klinikách. Jen v Praze lze najít desítky prodejních míst s touto látkou, která se dá také objednat volně na internetu pod slibem hubnutí a dalších pozitivních účinků.

Tropický stálezelený strom s tmavě zelenými listy a žlutými květy vyhledá řada Čechů kvůli léčbě chronických bolestí či léčbě abstinenčních příznaků opiátů. Kratom obsahuje více než 40 alkaloidů a jeho nejznámější účinnou látkou je Mitragynin a 7-hydromitragynin. Nejčastěji se používá v podobě čaje, ale jeho suché listy je možné i žvýkat nebo kouřit a známé jsou i tablety. 

„Jak ukazuje naše praxe, kratom konzumují naši klienti pro jeho psychoaktivní účinky. Bylo zjištěno, že alkaloid 7-hydromitragynin může být až sedmnáctkrát účinnější než morfium. Kontraindikaci přináší kombinace kratomu s dalšími psychoaktivními látkami, především kokainem, amfetaminy a alkoholem, kde může dojít k přetížení organismu a následnému úmrtí,“ upřesňuje Adéla Kosařová, adiktoložka z terapeutické kliniky NEO Centrum. 

Při dlouhodobém a pravidelném užívání kratomu dochází ke zvýšení tolerance. Může vzniknout závislost a objevuje se i bažení. Abstinenční příznaky se projevují podobně jako u závislosti na opiátech – horečka, pocení, průjem, silné svalové křeče, úzkosti a nespavost. Kratom je v některých zemích uveden na seznamu zakázaných látek, v České republice je zatím legální a o jeho regulaci se průběžně vedou diskuse. Podle posledních informací uvažuje Ministerstvo zdravotnictví o zařazení kratomu na seznam návykových látek.

Autor: Alena Burešová

Další články