Anna Píchová: Připravte se na rostoucí náklady spojené s bydlením

Zdroj: Cyrrus
27. 12. 2021

Anna Píchová: Připravte se na rostoucí náklady spojené s bydlením

Zdražení se dá v příštím roce očekávat u všech hlavních položek v rozpočtu domácností. Nicméně zdražování by nemělo být tak markantní jako ve druhé polovině letošního roku, říká Anna Píchová, vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus.

Domácnosti by proto měly počítat s vyššími výdaji spojenými s bydlením, a to zejména co se týče nákladů za energie (elektřina, plyn, teplo). Ceny za energie by měly růst zejména v průběhu zimních měsíců, následně by mohly mírně poklesnout, avšak zůstanou stále na vyšších úrovních, než tomu bylo loňskou zimu.

Do rostoucích nákladů na bydlení promluví také růst sazeb hypotečních úvěrů (u úvěrů sjednaných bez fixace), který jde ruku v ruce se zvyšováním úrokových sazeb, jak to udělala Česká národní banka v předchozích dnech. Ceny pohonných hmot by se také měly spíše stabilizovat a neměl by pokračovat jejich dramatický nárůst, spíše jen mírné kolísání ceny spojené s vývojem ceny ropy na trhu.

Domácnosti by si v příštím roce měly připlatit také za potraviny, nicméně přesný vývoj lze u této položky těžko predikovat, protože ve velké míře závisí na úrodě. Pokud bude dobrá, v průběhu jarních a letních měsíců by měly potraviny spíše zlevnit. Naopak by měla lidem začít zdražovat káva kvůli špatné úrodě v Brazílii, což se projevilo na rekordních cenách této plodiny na komoditním trhu. Ta by měla zdražit jak na pultech obchodů, tak v kavárnách a restauracích, zde však bude hrát roli spíše růst nákladů (ať už mzdových, nebo nákladů za energie).

Stabilní ceny by pak měly zůstat na poli například datových služeb, u předplatného streamovacích služeb (Netflix nebo Spotify). Neočekávám ani zdražení na poli sportu (například vstupné do fitness center a jiných sportovních zařízení). Pokud česká koruna naplní prognózy a bude i v příštím roce posilovat vůči euru, mohlo by se to projevit na poklesu nákladů spojených s letní dovolenou. 

Dopady inflace na jednotlivé domácnosti pak záleží hlavně na tom, jak jsou jejich výdaje rozloženy a jakou část rozpočtu tvoří náklady na bydlení, jakou potraviny, oblečení a obuv, zábava a další položky. Nicméně s ohledem na plánování osobních financí je rozumné se pro příští rok připravit hlavně na rostoucí náklady spojené s bydlením, které často tvoří největší položku rozpočtu domácností a růst cen v této oblasti lze pocítit nejvíce.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články