;

ANYmal – čtyřnohý robot určený ke kontrole chemických továren

Zdroj: BASF
Články 09. 04. 2021

ANYmal – čtyřnohý robot určený ke kontrole chemických továren

Společnost BASF provozuje největší chemickou továrnu na světě. Kontrola takového obřího komplexu není vůbec snadná věc, a proto její zástupci navázali spolupráci s robotickou firmou ANYbotics.

V továrních provozech už roboty, a automatizace obecně svou užitečnost prokázaly. Pokud jde o bezpečnost práce, tam je to jiná, jak upozorňují v článku na webu Robotics and Automation News. Zařízení tvořící tzv. internet věcí dnes ve výrobě najdete celkem běžně. Jako většinou statická kontrolní zařízení mají ovšem své zjevné limity.

V ANYbotics proto začali pracovat na řešení umožňujícím mnohem rozvinutější formu inspekce. Výsledkem je robot, který se díky pohybu po čtyřech nohou dostane i do míst, kam přístroje a čidla běžně nedosáhnou.

V naší továrně máme hodně různorodé pracovní prostředí, které se v průběhu 150 let souvisle rozrůstalo,“ vysvětluje Peter Welter, který má v BASFu na starosti právě oblast robotiky a mechatroniky. „Chodící robot jako ANYmal naplňuje jeden z našich hlavních požadavků, a tím je schopnost navigace takovýmto komplexním prostředím, plným drobných schodů i strmých schodišť.“

Nejdřív je trénink

„Výcvik“ ANYmala probíhal nejprve simulovaně v uměle generovaném prostředí, které bylo vytvořeno podle továrny BASF v Ludwigshafenu. Vývojáři tak mohli bez rizika vyzkoušet robotovu mobilitu při překonávání různých překážek i dostupnost do kriticky důležitých míst z hlediska kontroly.

Zdroj: BASF

Stejně tak tento přístup umožnil stanovit ideální trasy inspekční cesty při kontrolní obchůzkách, které robot absolvuje. Nemluvě o plánu strategického rozmístění dobíjecích stanic. Aby se totiž nestalo, že na 10 kilometrech čtverečních areálu továrny dojde ANYmalovi šťáva v ten nejméně vhodný okamžik.

S využitím dat získaných při simulacích pak byl robot schopný absolvovat první inspekční cesty v reálném provozu. Jeho úkoly tu zahrnují čtení údajů na měřidlech, akustickou kontrolu pump a kompresorů a sledování kritické teploty v klíčových bodech pomocí zabudované thermokamery.

Pokud se tato technologie při testech v následujících měsících osvědčí, bude možné podobným způsobem nasadit další ANYmaly v stovkách továren provozovaných firmou BASF.

Autor: Petr Pláteník

Další články