;

Robotický pes Spot se dokáže sám nabíjet a umí manipulovat s předměty

Zdroj fotografie: BostonDynamics.com
Články 09. 02. 2021

Robotický pes Spot se dokáže sám nabíjet a umí manipulovat s předměty

Na staveništích dříve psi sloužili jen jako hlídači. Jejich robotický příbuzný už zvládá mnohem víc – třeba drobné údržbářské práce.

Nová verze se jmenuje Spot Enterprise a mezi inovacemi, které její uvedení doprovází, nalezneme i možnost ovládat robotického psa přes internet. Jak informuje web The Verge, pro webové rozhraní sloužící k tomuto účelu zvolili v Boston Dynamics název Scout.

Upgrade populárního robotického modelu je dle vyjádření zástupců firmy důsledkem požadavků, které současní uživatelé tohoto stroje postupně vznášeli. K dnešnímu dni už se po světě prohání na 400 Spotů.

Naši zákazníci z různých odvětví průmyslu provozují stavební plochy, kde se nachází důležité vybavení, ale nejsou osazeny pravidelným personálem, a tak trvá někdy celé hodiny, než se podaří vyslat někoho, aby zkontroloval i zdánlivou maličkost,“ vysvětluje hlavní vývojář Spota Zack Jackowski, v čem spočívají největší přednosti autonomního „hlídače“.

Dálkové ovládání přes internet navíc rozšiřuje možnosti využití robota k zcela konkrétním akutním zákrokům. Bohužel zatím není možné v těchto situacích využívat nové robotické rameno, protože tato funkce ještě není integrována do webového rozhraní Scout. Až se tak stane, půjde přes internet přikázat Spotovi, aby kupříkladu utáhl ventil, zatáhl za páku nebo otočil rukojetí.

Navádění QR kódy

Největší předností modelu Spot Enterprise oproti předešlým verzím je ale schopnost „neomezeného“ provozu bez zásahu člověka. Při směrování k dobíjecí stanici se využívá systém tzv. referenčních značek. Malých kódů připomínajících QR, které kamery integrované do psa identifikují a podle nich stroj navigují.

V okamžiku, kdy pes ze značek rozpozná, že už je dostatečně blízko nabíjecí stanice, napozicuje se tak, aby se jeho konektory propojily se zařízením. Stanice obsahuje navíc pevné internetové připojení umožňující rychlý a spolehlivý upload dat nashromážděných Spotovými senzory.

Právě snižování nároků na objem dat při ovládání přes internet byl další z cílů, které se vývojáři snažili naplnit. Podle Jackowského je nyní dostačujících „pár megabytů“ pásma. Dosáhlo se toho přesunutím řady náročnějších procesů přímo na místo působení Spota, kde se spolu se psem instaluje i server Boston Dynymics.

Autor: Petr Pláteník

Další články