Česká technologie pomáhá v bojích na Ukrajině

Dušan Kožušník. Zdroj: Compelson
Technologie 19. 02. 2023

Česká technologie pomáhá v bojích na Ukrajině

Taktická výhoda v konfliktu. Tou je pro ukrajinské bezpečností složky forenzní software MOBILedit Forensic, který mají na rok k dispozici zdarma od české firmy Compelson. Dnes je v zemi aktivních přes padesát licencí, které využívá přímo ukrajinské ministerstvo obrany, státní či vojenská policie, pohraniční stráž nebo také Státní úřad pro vyšetřování válečných zločinů. Pomocí českého nástroje mohou získávat informace například o přesunech nepřátelských sil nebo obsah zpráv.

Když konflikt na Ukrajině vypukl, vypadalo to jako srážka zajíce s medvědem. Řada společností napříč různými obory ihned Ukrajině podala pomocnou ruku. Jednou z nich byla i česká firma Compelson. „Protože se dlouhé roky věnujeme boji se zločinem, považovali jsme za svoji povinnost poskytnout náš software ukrajinským bezpečnostním složkám,“ komentuje svou motivaci zakladatel a CEO firmy Dušan Kožušník.

Data válku mohou vyhrát

Doba pokročila a války se již dlouho nevedou jen na bitevním poli. Vždy navíc platilo, že kdo má informace, má náskok před protivníkem. Český software přinesl ukrajinským obranným silám taktickou výhodu. Analýzou mobilních zařízení a chytrých hodinek jsou ukrajinští vyšetřovatelé schopni získat data například o přesunech vojenských jednotek nebo zprávy či informace o proběhlých hovorech. Také mohou analyzovat obsah fotografií v zařízení. 

„Díky našemu softwaru MOBILedit Forensic 9 mají různé ukrajinské bezpečnostní složky možnost získat nejen data o proběhlých zprávách či hovorech, ale třeba i GPS lokace, podle kterých se dají vytrasovat přesuny i základny nepřátelských jednotek,“ komentuje přínos svého produktu v ozbrojeném konfliktu Kožušník.

Vedle samotného softwaru nabídl Compelson ukrajinským složkám také školení v používání produktu tak, aby jeho možnosti dokázali vyšetřovatelé naplno využít. Čeští experti věnovali vzdálenému zaškolení různých složek více než patnáct hodin. Navíc poskytují i technickou podporu na dálku.

Fotografie prozradí více než slova

V rámci aplikace mají ukrajinské složky k dispozici funkci Camera Ballistic, pomocí níž lze zjistit, zda byly fotografie umístěné v paměti zařízení pouze staženy z internetu, nebo přímo vyfoceny. Čeští vědci je dále vybavily schopností detekce objektů tak, aby šlo určit, jaké zbraně se na fotografiích nachází, případně o jakou vojenskou techniku se jedná. „Cílem je co největší kompletnost informací, která pomůže ukrajinským složkám v jejich boji s ruskými agresory,“ uzavírá Kožušník.

Autor: Alena Burešová

Další články