Kolaborativní roboty pomáhají v Rumunsku zvyšovat produktivitu výroby

Zdroj: Universal Robots
Články 15. 02. 2021

Kolaborativní roboty pomáhají v Rumunsku zvyšovat produktivitu výroby

Nábytkářská firma Becker pro zvýšení efektivity opakujících se výrobních procesů implementovala do výroby dva roboty Universal Robots. Tyto stroje zvládají dávkovat lepidlo, vychystávat či přemísťovat jednotlivé díly ve výrobě, kde se ročně zpracuje více než 10 000 kubických metrů bukového dřeva.

Rumunská společnost v tiskové zprávě oznámila, že se potýkala s obtížemi při hledání kvalifikované pracovní síly do výroby, což vedlo management k bližšímu průzkumu různých možností automatizace. Ve firmě požadovali kolaborativní řešení, při kterém lidé a nově integrované stroje spolupracují na zvýšení efektivity a produktivity celého montážního procesu.

Jak koboty využít?

Koboty obecně jsou uzpůsobeny k bezpečné spolupráci s lidmi a jejich velkou výhodou je možnost rychlé implementace do výroby. Dva roboty UR10 integrované do procesu montáže zrcadel fungují v tandemu, kdy první stroj nanáší lepidlo na dýhový rám a druhý umisťuje další části prstencového segmentu na lepidlo přes sklo.

Z rozhraní Universal Robots společnost použila předdefinovaný program CircleMove s relativně volnou možností pohybu robotického ramena.

Kolaborativní roboty se snadno programují. Nepotřebujete pokročilé počítačové a automatizační znalosti. Kdokoli s minimálními technickými znalostmi může s těmito roboty úspěšně programovat,“ vysvětluje Remus Țopan, technický inženýr společnosti Becker Romania.

Zaměstnanci připravují kulaté dýhové rámy, osadí je zrcadly a po dokončení je odnáší k expedici. Na robotech je tedy celý rám se zrcadlem slepit a nasadit na něj speciální kruhové těsnění. Z tohoto důvodu jsou vybaveny koncovými nástroji – lepicí pistolí a uchopovačem s podtlakovými přísavkami. Celé automatizační řešení využívá pro správnou funkci senzory přiblížení a fotoelektrické senzory pro zjištění přesného úchopu robota.

Kvalita a konzistence

Integrace kolaborativních robotů do výroby zlepšila kvalitu montáže produktů. Společnost Becker je díky tomu ve výrobě více konzistentní a má kontrolu nad všemi procesy a jejich opakovatelností. Další výhodou je flexibilita kobotů, které lze v případě potřeby přesunout jinam v rámci výroby. Kvůli velkému vytížení svých stávajících kolaborativních robotů společnost v současné době testuje nejnovější model kobota UR16 při procesu leštění povrchů.

Další články