Boj o jádro. Američané jsou z kola ven

Zdroj: ČEZ
Ekonomika 31. 01. 2024

Boj o jádro. Američané jsou z kola ven

Až čtyři bloky mohou postavit zbylí dva zájemci o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Dnešní rozhodnutí vlády ale znamená konečnou pro americký Westinghouse – nesplnil podmínky tendru.

Vláda vyzvala účastníky výběrového řízení k předložení závazných nabídek na výstavbu více jaderných bloků. Proto se i posunuje termín pro dokončení tendru až o tři měsíce. Vláda na svém jednání rozhodla i o tom, že v další fázi budou osloveni jen dva účastníci – francouzská EDF a jihokorejská KHNP. Firma Westinghouse podle oficiálního vyjádření vlády nesplnila nutné podmínky.

Více bloků – nižší ceny elektřiny

Podle premiéra Petra Fialy je potřeba rozhodnout, kolik nových jaderných reaktorů si od vybraného dodavatele nechá Česká republika dodat.

„Dosavadní průběh tendru ukazuje, že dodávka více reaktorů současně by nám mohla zajistit nižší cenu až o jednu čtvrtinu u jednoho reaktoru. Proto jsme se rozhodli požádat uchazeče, aby nám předložili závazné nabídky na dodávku až čtyř nových jaderných reaktorů. Na jejich základě potom vybereme dodavatele a rozhodneme, zda si necháme postavit více reaktorů, nebo ne,“ uvedl předseda Vlády ČR Petr Fiala a zdůraznil, že jedním z hlavních úkolů jeho kabinetu je právě úspěšné dokončení tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech

„Z dosavadního průběhu tendru vyplývá, že při objednání více reaktorů současně by se mohla cena za blok snížit až o 25 procent. Umožní to úspory z rozsahu a optimalizace procesu výstavby,“ popsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že větší objednávka znamená také více zakázek pro český průmysl, na jehož maximálním zapojení do realizace projektu vláda soustavně pracuje. 

„Potřeba vybudovat více jaderných reaktorů navíc vyplývá i z vývoje naší energetiky. V příštích desetiletích dojde k výraznému růstu spotřeby elektřiny, do roku 2050 až o dvě třetiny. Vedle obnovitelných zdrojů energie nám tento nárůst spotřeby umožní pokrýt právě jaderná energie jako spolehlivý nízkoemisní zdroj,“ dodal Síkela.

Posun termínu pro nabídky – místo 15. února mají firmy čas do 15. dubna

Vláda proto schválila dodatek k první prováděcí smlouvě, který umožní požádat dodavatele o předložení závazných rámcových nabídek, ale také mírně upraví harmonogram tendru.

„Díky dnešnímu rozhodnutí budeme mít už na konci května jasno o konečné ceně pro případnou výstavbu více reaktorů a získáme potřebné záruky. To zlepší naši vyjednávací pozici a eliminuje riziko prodražování. Dodatek první prováděcí smlouvy s investorem, který jsme dnes na jednání vlády schválili, umožní také přesněji určit cenu pro možnou výstavbu a zvýší transparentnost celého procesu,“ řekl dále ministr financí Zbyněk Stanjura.

Původně měl investor předložit vládě vyhodnocení nabídek jednotlivých uchazečů do 15. února a následně měl mít kabinet lhůtu 50 pracovních dní na posouzení vybraného postupu z hlediska bezpečnosti.

To se nyní mění, dodavatelé budou mít do 15. dubna lhůtu na předložení závazných nabídek, do konce května investor předloží vládě jejich analýzu a kabinet následně do konce června přijme rozhodnutí k navrhovanému výběru dodavatele z pohledu bezpečnostních zájmů státu. Tento časový posun ale neovlivní záměr uvést první blok do provozu do konce roku 2036.

„Velmi si ceníme toho, že se výběrového řízení na nový blok v Dukovanech zúčastnili hned tři významní světoví dodavatelé, a děkujeme jim za jejich zájem. Celý tendr i díky nim pokračuje férově a spravedlivě tak, abychom dostali co nejlepší nabídku za co nejlepší cenu. Se všemi třemi uchazeči spolupracujeme i v ostatních oblastech jaderné energetiky,“ řekl generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Vláda dnes rozhodla také o tom, že v rámci tendru budou dále osloveni pouze dva uchazeči, jejichž finální nabídka obsahovala požadované a pro hodnocení potřebné náležitosti. Jde o firmy KHNP a EDF. Nabídka předložená společností Westinghouse nutné podmínky nesplnila, především její nabídka není závazná, a nemůže tedy být srovnatelně vyhodnocena.

Zástupci společnosti Westinghouse se k vyřazení z jaderného tendru zatím odmítli vyjádřit.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články