Česko chce ropu z Iráku. Má nahradit tu z Ruska

Zdroj: MPO
Ekonomika 06. 02. 2024

Česko chce ropu z Iráku. Má nahradit tu z Ruska

Podpora exportních projektů a dovoz klíčových surovin, především ropy nutné pro nahrazování importu z Ruska – o tom český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela jednal s iráckým ministrem průmyslu a nerostných surovin Khaledem Battal Al Najmem. 

Cílem je zintenzivnit obchodní spolupráci, která v loňském roce vzrostla o 54 procent na rekordních 5,8 miliardy korun.

„Prohloubení spolupráce s Irákem nám může výrazně pomoci ve zbavování se závislosti na ruské ropě. V tomto roce totiž plánujeme dokončit projekt TAL+, což se neobejde bez ropné směsi upravované v litvínovské rafinérii tak, aby s ní šla nahradit ropa z Ruska. A právě Irák v tom může hrát důležitou roli,“ vysvětluje Síkela. A dodává: „Velký potenciál také vidíme ve využití úspěšných českých firem v Iráku v oblasti vojenské techniky, letounů L-159, výstavby rafinérií nebo geologického průzkumu a vybavení pro nemocnice.“

Další důležitou oblastí je petrochemický průmysl. Předními českými firmami v Iráku jsou společnosti Chemoprojekt a Unis, které v minulosti vystavěly 60 procent kapacit v Basře. Ministr Síkela na jednání potvrdil zájem o další zapojení těchto firem do výstavby rafinérií v Iráku.

Možnosti spolupráce? Těžba, fotovoltaika, vodohospodářství

Irák má velký potenciál v oblasti těžby a zpracování surovin minerálů. České firmy z řad asociace České dobývací techniky mají technologie pro povrchovou i hlubinnou těžbu a v minulosti toto sdružení firem mapovalo naleziště v severním Iráku. Česko by chtělo na tyto projekty navázat. 

„Zaměřit se chceme i na spolupráci v oblastech energetiky a vodohospodářství, kde mají české firmy bohaté zkušenosti. V oblasti energetiky by to mohly být projekty výstavby menších solárních elektráren s výkonem okolo 1 MW, které staví v sousedním Jordánsku například česká firma Solarity. Půjde také o systémy pro tepelné elektrárny a rozvodné sítě, které pomohou zvýšit efektivnost irácké energetické soustavy,“ říká Síkela.

Češi do Iráku vyvážejí automobily, stroje, motory i vojenský materiál

Obrat vzájemné obchodní výměny mezi ČR a Irákem dlouhodobě roste a v roce 2023 dosáhl nového historického rekordu na úrovni přes 5 miliard korun, s výraznou převahou na straně českého vývozu. Hlavní položky českého exportu tvoří především motorová vozidla, stavební stroje, proudové motory, energetické obvody, vojenský materiál a hygienické zboží. Naopak z Iráku se začíná dovážet surová ropa, rostlinné oleje a ovoce. 

Z oborového hlediska jsou české firmy na iráckém trhu dlouhodobě nejúspěšnější v oblastech jako obranný průmysl, letectví, petrochemický průmysl, energetická účinnost, zdravotnická technika či stavební zařízení.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články