Čech se podílí na stavbě stadionu v Las Vegas za 35 miliard

Zdroj: BIG - Bjarke Ingels Group
Life 21. 03. 2024

Čech se podílí na stavbě stadionu v Las Vegas za 35 miliard

Jan Klaška pracuje pro světoznámou architektonickou firmu BIG, jejíž zakladatel Bjarke Ingels byl nedávno v Praze. Český architekt se momentálně věnuje navrhování nového baseballového stadionu pro tým Oakland Athletics, který se stěhuje do Las Vegas.

Jan Klaška má za sebou řadu architektonických projektů jako návrh fotbalového stadionu v Dauhá nebo destilérky na bourbon v Kentucky. Nyní se podílí na budoucí stavbě již zmiňovaného baseballového stadionu.

Moje pozice zahrnuje roli vedoucího designu. Jsem zodpovědný za návrh obvodového pláště budovy, přičemž do mé odpovědnosti nepatří tribuny a interiéry klubů, restaurací a zázemí pro diváky. Můj úkol představuje v tomto konkrétním projektu největší výzvu, vzhledem k obrovské rozloze obvodového pláště a složitosti geometrie návrhu,“ říká pro FocusOn.cz Jan Klaška.

Klub se přesouvá z kalifornského Oaklandu a na novém stadionu plánuje v roce 2028 zahájit svou další etapu. Stavba, jejíž otevření je naplánováno na jaro 2028, přijde podle dostupných zdrojů na více než 1,5 miliardy dolarů (bezmála 35 miliard dolarů). Nový domov Athletics bude stát v Las Vegas mezi Tropicana Avenue a Reno Avenue.

Spojily se hvězdné společnosti

Na stavbě stadionu se podílí společnosti Bjarke Ingels Group a HNTB Corporation. „Spolupráce mezi kreativitou BIG a technickými znalostmi HNTB umožňuje vytvořit skutečně inovativní a odvážný design a zároveň zajistit bezkonkurenční zážitek pro fanoušky,“ uvedl majitel Athletics John Fisher.

Unikátní, nadčasový a moderní, tak by se daly shrnout hlavní rysy stadionu. Stavba, která by měla pojmout 33 000 fanoušků, nabídne krásný panoramatický výhled na město, unikátní rozmístění sedaček zajistí skvělý výhled na hřiště a moderní střechu. Jeho inovativní klimatizační systém rozdistribuuje vzduch vnitřkem sedadel, což nejenom zlepší pohodlí fanoušků, ale zároveň ušetří energii a zvyší účinnost chlazení.

Střecha je definovaná pěti překrývajícími se skořepinami, které připomínají baseballové prapory. Tak tomuto sportu vzdává hold. Střecha zastíní před přímým sluncem a zároveň propustí nepřímé přirozené světlo ze severu. Dalším ozvláštněním bude vnější plášť stadionu s metalickými panely. Zatřpytí se na přirozeném denním světle a v noci bude krásně odrážet okolí města.

Nejprestižnější projekt pro českého architekta v New Yorku

Design stadionu čerpá inspiraci z vrstvených struktur a z intimity historických baseballových stánků, jako jsou Fenway a Wrigley Field. Stadion je navržen tak, aby se do něj vlezla obrazovka o rozměrech 18 000 čtverečních stop (přes 1 600 metrů čtverečních, pozn. red.), čímž se stane držitelem rekordu v Major League Baseball.

Jedná se nepochybně o nejprestižnější projekt v mé profesní historii, zejména díky mé klíčové vedoucí roli v jeho průběhu,“ sděluje své pocity Klaška.

Las Vegas = realita života

Ambiciózní projekt spojuje inovativní design s potřebami moderního sportovního prostředí. Jeho koncept zároveň odráží dynamiku a energii města Las Vegas, které je proslulé svým neotřelým životním stylem.

Stadion postaví na pozemku, kde se dosud nacházel hotel Tropicana, jehož provoz bude po necelýchsedmi dekádách ukončen 2. dubna 2024. Součástí projektu bude také 2 500 parkovacích míst. To zajistí pohodlné parkování pro všechny návštěvníky. Nezapomíná se ale ani na pěší fanoušky. Zahájení výstavby je naplánováno na duben 2025. Stadion by v budoucnu mohl hostit i koncerty nebo velké kulturní akce.

Autor: Eva Kaisrová

Další články