Co se stane, když chytíte covid-19 a chřipku zároveň?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
iMedical 17. 11. 2022

Co se stane, když chytíte covid-19 a chřipku zároveň?

I přes to všechno, co covid-19 přinesl, mu můžeme připsat jeden malý úspěch – počet případů chřipky během předešlých let dramaticky klesl. Lidé byli zamčeni doma, s nikým se nestýkali a nosili roušky. Koronavirová omezení se ale ruší a nás čeká první chřipková sezóna v běžném režimu. Pravděpodobnost nakažení chřipkou a koronavirem zároveň tak roste a studie po celém světě informují, že jde o nebezpečnou kombinaci. Informoval o tom server TIME.

Chřipkové sezóny v předešlých dvou letech jsme přešli bez povšimnutí. To by se ale letos mohlo změnit. Masky totiž zmizely a lidé se vrátili ke svým běžným životům, ke kterým patří i stýkání se s dalšími lidmi – ve škole, na pracovištích, v barech nebo ve veřejné dopravě. Chřipka ale zázračně nevymizela a zdá se, že i covid-19 tu s námi bude nadále. Zdravotníci tak varují, že počet případů chřipky může být letos v zimě opět vysoký a její kombinace s koronavirem představuje skutečnou hrozbu pro naše zdraví.

Bude se u nás dít to stejné jako na jižní polokouli?

Chřipková sezóna na jižní polokouli trvá od dubna do října. Odborníci proto měli možnost pozorovat, co se po rozvolnění koronavirových opatření bude dít – a co možná čeká i nás. Podle výsledků byla chřipková sezóna na jižní polokouli vážná a případů v Austrálii bylo třikrát více než průměrných případů za posledních pět let. To by mohlo znamenat, že se chřipka tuto zimu přežene Evropou a Severní Amerikou se stejnou silou a ruku v ruce s ní půjde covid-19.

Pravděpodobnost, že by lidé mohli chytit obě nemoci současně, tak začíná vzrůstat – což je podle odborníků jednak nepříjemné a jednak nebezpečné. „Dva viry, které způsobují obrovské zánětlivé reakce, by spolu teoreticky mohly vývoj nemoci ještě zhoršit,“ říká Khalilah Gates, lékařka na Northwestern University. „Zatím nejsou k dispozici rozsáhlé údaje, které by umožňovaly přesně určit, co se stane, když se lidé nakazí jak chřipkou, tak koronavirem,“ dodává. Lékaři však už vědí, že lidé, kteří onemocní chřipkou a současně jsou nachlazeni, mají horší průběh než lidé, kteří jsou nakaženi pouze jedním virem. Totéž by tak mohlo platit v případě, kdy se chřipka spojí s koronavirem.

U pacientů s chřipkou a koronavirem je dvakrát vyšší pravděpodobnost úmrtí

V zatím nejrozsáhlejší studii zaměřené na koinfekci těchto dvou virů výzkumníci z University of Edinburg analyzovali zdravotní záznamy více než 212 tisíců lidí pozitivně testovaných na covid-19 a zároveň na jiné infekce. Výzkumníky pod vedením doktora Kennetha Baillieho bylo zjištěno, že u lidí infikovaných chřipkou a koronavirem byla čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou potřebovat mechanickou ventilaci, a dvakrát vyšší pravděpodobnost úmrtí ve srovnání s lidmi, kteří měli „pouze“ covid-19.

Podobná studie proběhla roku 2021 v Saúdské Arábii, kdy bylo na oba viry pozitivně testováno 17 lidí. Zjistilo se, že jejich celková míra hospitalizace a úmrtí byla vyšší než u lidí diagnostikovaných s jedním virem. „Nechcete chytit ani jednu z infekcí, ale rozhodně je nechcete dostat společně,“ říká doktor Adam Ratner z Hassenfeldské dětské nemocnice. „Společně mají potenciál být skutečně závažné, a to i pro mladé lidi s dobrým zdravotním stavem.“

Nemocem se můžeme lehce ubránit

Naštěstí už dnes existuje spousta ověřených způsobů, kterými se lze virovým onemocněním ubránit. Očkování proti chřipce i koronaviru může snížit jak šance na nakažení, tak rozvoj závažnějšího průběhu nemoci. Nošení roušek a respirátorů, zejména v přeplněných vnitřních prostorech a veřejné dopravě, kde se špatně větrá, je také jedno z řešení. Zároveň je účinnou obranou průběžné posilování imunity, které se vyplatí ve všech ohledech. Panika tak není nutná. Nutná bude opatrnost, která bude nyní zřejmě víc na místě než kdy dřív.

Autor: Lenka Hrušková

Další články