Evropské předsednictví ČR se blíží, v Praze na toto téma probíhá summit

Zdroj: AAVIT
Technologie 04. 05. 2022

Evropské předsednictví ČR se blíží, v Praze na toto téma probíhá summit

V Praze ve dnech 3. a 4. května 2022 probíhá NTA (národní IT asociace) summit DIGITALEUROPE, kterého se účastní Cecilie Bonefeld-Dahlová, generální ředitelka DIGITALEUROPE, a zástupci IT asociací z celé Evropy. Důvodem svolání summitu je blížící se předsednictví České republiky v Radě EU ve druhé polovině roku 2022.

DIGITALEUROPE a její první český člen – Asociace pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT) – spolupracují na pražském summitu, který zhodnotil činnost DIGITALEUROPE v uplynulém období a popsal situaci na Ukrajině z hlediska digitalizace. Součástí byly i diskuse o prioritách českého předsednictví v této oblasti a setkání tematických pracovních skupin.

Cecilie Bonefeld-Dahlová se rovněž sešla se zástupci české vlády v čele s vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem a náměstkem ministra průmyslu a obchodu Petrem Očkem, ale také s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou a viceprezidentem Hospodářské komory Zdeňkem Zajíčkem. Předmětem jednání byla výměna stanovisek a návrhy okruhů pro rozvoj spolupráce DIGITALEUROPE a České republiky pro nadcházející období.

Blížící se předsednictví České republiky v Radě EU se ponese v duchu nastolení evropské digitální transformace, která je klíčovým nástrojem přechodu k bezuhlíkové ekonomice. S představiteli české vlády jsme se dohodli, že společně posuneme tyto plány opět kupředu, aby se Evropská unie stala co nejdříve světovým digitálním lídrem,“ uvedla Cecilie Bonefeld-Dahlová.

Česká republika má jedinečnou možnost být v čele pelotonu digitalizace Evropy. Jsme si toho vědomi a podnikáme už konkrétní kroky. Například se jako Česká republika chceme výrazně zapojit do dodavatelského řetězce při výrobě nedostatkových čipů,“ dodal Petr Očko.

Evropská platforma DIGITALEUROPE je tvořena národními obchodními a oborovými asociacemi a špičkovými firmami s globálním významem a dlouhodobě funguje jako vlivová organizace pro prosazování zájmů IT sektoru v Evropské unii. Mezi hlavní body její agendy patří například asistence při přípravách legislativního rámce v oblasti IT, ať už se jedná o akt o umělé inteligenci, nebo evropský akt o čipech, a digitalizace, přičemž má reálný vliv na rozhodování evropských institucí.

AAVIT se jako člen DIGITALEUROPE na organizaci summitu výrazně podílí a pomáhá navazovat kontakty mezi DIGITALEUROPE a českými představiteli. Lze očekávat, že v roli prostředníka mezi největší evropskou digitální asociací a českou administrativou bude pokračovat i během českého předsednictví. Díky tomu bude mít šanci ovlivnit přípravu klíčové evropské legislativy a podpořit zájmy svých členů a českého IT sektoru.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články