;

Finsko nabízí zdarma občanům EU online kurz věnovaný základům umělé inteligence

23. 12. 2019

Finsko nabízí zdarma občanům EU online kurz věnovaný základům umělé inteligence

Tradičně stát, který momentálně předsedá Evropské unii, při této příležitosti nechává vyrobit sadu dárků upomínajících na půlroční „vládnutí“ mezinárodní organizaci. Finové se rozhodli tento nepsaný zvyk pojmout po svém.

Dokonce si v severské zemi stanovili ambiciózní cíl – rádi by, aby v letech 2020–2021 kurz absolvovalo 1 % obyvatel EU, tj. cca 5 milionů lidí. Jedná se o vůbec nejúspěšnější online výukový program v zemi.

Helsinská univerzita, která jej spolu s firmou Reaktor vyvinula, registruje z řád domácích občanů více než 55 000 frekventantů kurzu, což je 1 % finské populace. Na jaře tohoto roku zaznamenali už více než 140 000 lidí z celého světa, kteří výukovým programem prošli. A jednoprocentní cíl si stanovila i samotná vysoká škola, ta by prostřednictvím své online platformy chtěla dokonce v oblasti AI takto vzdělat 1 % celosvětové populace, tj. 77 milionů.

V každém ze 24 unijních jazyků

Ministerstvo financí vyčlenilo na projekt 1,7 milionu eur. Podle vyjádření stálé tajemnice Pilvi Torsti chce Finsko tímto založit tradici, na kterou budou moct další země navazovat. Jde o iniciativu vycházející vstříc potřebám proměňujícího se pracovního trhu a novým podmínkám práce v budoucnosti.

Výukový projekt byl zahájen na jaře roku 2018 a doposud byl studentům k dispozici ve finštině, estonštině, švédštině, a především v angličtině. S ohledem na evropský dobrý zvyk a pro snadnější dosažení stanoveného cíle pracuje se nyní na překladu kurzu do národních jazyků všech členských států EU. Výhodou také je, že účastnící k jeho absolvování nepotřebují žádné velké předešlé technologické znalosti a dovednosti. Přihlásit se do kurzu můžete zde.

Autor: Petr Pláteník

Další články