Fotbalová hvězda Messi obdrží za přestup platbu také v kryptoměně

Lionel Messi po podepsání smlouvy do francouzského klubu Paris Saint-Germain (PSG). Zdroj: Anadolu Agency
Byznys 23. 08. 2021

Fotbalová hvězda Messi obdrží za přestup platbu také v kryptoměně

Argentinský fotbalista Lionel Messi bude kasírovat odměnu také ve fanouškovských tokenech jako součást úhrady za letošní přestup z katalánské FC Barcelony do francouzského Paris Saint-Germain. Klub oznámil, že Messiho lukrativní dvouletá smlouva zahrnuje také kryptoměnu, která je aktuálně stále populárnější.


Argentinský fotbalista Lionel Messi obdrží za smlouvu také platbu v tokenech, konkrétně v ‚$ PSG FAN Tokens‘,“ uvádí francouzský klub. Nezveřejnil sice přímo hodnotu těchto tokenů, jen konstatoval, že Messi zinkasoval řádově velké množství. Podrobnosti o celkové finanční kompenzaci za fotbalový přestup roku zatím zveřejněny nebyly.

Fanouškovské tokeny jsou typem kryptoměny, která dává držitelům přístup k určitým výhodám, jako je hlasování o klubových rozhodnutích a odměnách.

Hodnota tokenů týmu PSG, které vznikly v roce 2020 a mají tržní kapitalizaci přibližně 52 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), vzrostla za celou svoji dobu vysoko nad 60 dolarů (1 291 korun) za jeden. A to především právě vlivem spekulací, že Messi přestoupí do tohoto klubu. Což se také následně stalo.

Nejen Paris Saint-Germain

Marc Armstrong, ředitel Paris Saint-Germain, řekl, že využívání fanouškovských tokenů vnímá jako masivní úspěch klubu. Umožní totiž zapojení klubu do komunikace s novým globálním publikem, čímž se vytvoří významný digitální klubový příjem.

Messi je celosvětově považován za jednoho z nejlepších fotbalistů a jednu z největších sportovních hvězd historie. Messiho rozhodnutí přichází na konci jeho 20letého angažmá v katalánském klubu FC Barcelona, do jehož akademie mládeže vstoupil ve věku 12 let a ze kterého musel v důsledku finančních omezení nyní odejít. Použití fanouškovských tokenů v Messiho smlouvě je pochopitelné, neboť se očekává další popularita a růst této kryptoměny. Desítky špičkových evropských fotbalových týmů se v době koronavirové krize také začaly obracet do digitálního prostředí.

Český basketbalista Tomáš Satoranský. Zdroj: NBA

Několik lidí, kteří jsou obeznámeni s podmínkami Messiho přestupu, časopisu Forbes uvedlo, že jeho roční plat v PSG by měl dosahovat 75 milionů dolarů (1,6 miliardy korun). Tato částka navíc bude navýšena o bonusy a další smluvní položky.

Časopis Forbes zařadil Lionela Messiho na druhé místo nejlépe placených sportovců v roce 2020, kdy jeho plat v Barceloně činil včetně bonusů 130 milionů dolarů (2,8 miliardy korun).

Nejlépe placeným českým sportovcem je basketbalista Tomáš Satoranský

Nejlépe placeným českým sportovcem byl v roce 2020 podle žebříčku časopisu Forbes basketbalista Tomáš Satoranský, působící v NBA. Díky tříleté smlouvě na 30 milionů dolarů dosahuje jeho roční příjem 10 milionů dolarů (218 milionů korun).

Na druhém místě se umístil hokejista David Krejčí z týmu Boston Bruins s 150,5 miliony korun a třetí místo obsadil opět hokejista, Jakub Voráček z Philadelphia Flyers, který nově přestoupil do klubu Columbus Blue Jackets, se 135 miliony korun.

Autor: Miroslav Oupic

Další články