Fotovoltaika může v chudých zemích zachránit životy

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie 25. 11. 2023

Fotovoltaika může v chudých zemích zachránit životy

Solární energie by podle odborníků mohla napájet všechna zdravotnická zařízení v chudších zemích a snížit počet úmrtí v důsledku výpadků proudu a nedostatečného zásobování. Cena? Necelých 5 miliard dolarů (přes 112 miliard korun).

Všechna zdravotnická zařízení v chudších zemích by mohla být do pěti let elektrifikována pomocí solární energie za méně než 5 miliard dolarů, budou tento měsíc tvrdit odborníci na konferenci Cop28.

„Chtěl bych, aby se mezinárodní společenství zavázalo k termínu a financování elektrifikace všech zdravotnických zařízení,“ řekl serveru The Guardian Salvatore Vinci, poradce pro udržitelnou energii Světové zdravotnické organizace a člen její delegace na konferenci Cop28.

„Dnes máme k dispozici řešení, která jsme před deseti lety neměli – není důvod, proč by dnes měly umírat děti, protože není elektřina pro napájení jejich inkubátorů,“ dodal Vinci.

Zhruba 1 miliarda lidí nemá přístup k nemocnicím se stabilní elektřinou

Podle projektu Světové zdravotnické organizace Energising Health nemá přibližně 1 miliarda lidí na celém světě přístup ke zdravotnickému zařízení se stabilním připojením k elektrické energii, včetně 433 milionů lidí v zemích s nízkými příjmy, kteří jsou odkázáni na zařízení bez elektrické energie. V lednu byla na toto téma zveřejněna zpráva WHO: Accelerating Electricity Access in Healthcare Facilities.

Elektrická energie je krví fungujícího zdravotnického zařízení, neboť nejen napájí přístroje, jako jsou ventilátory a kardiomonitory, ale zajišťuje i základní vybavení, jako je osvětlení. Bez těchto základních zařízení mohou být i běžné stavy smrtelné nebo vést ke komplikacím. Zdravotnická zařízení v zemích ohrožených dopady extrémních povětrnostních jevů často zažívají výpadky kvůli bouřkám a záplavám.

„V současné době umírají pacienti v zemích s nízkými a středními příjmy kvůli výpadkům proudu a špatnému osvětlení. Umírají proto, že jim byly vypnuty přístroje na podporu života, nebo proto, že jim personál, který nevidí, co dělá, podal špatné léky, nebo proto, že chirurg pracující ve tmě udělal chybu,“ řekl Hippolite Amadi, profesor bioinženýrství na Imperial College London.

Místo elektřiny operují lékaři s baterkou

Zatímco nedostatečné osvětlení představuje největší bezprostřední riziko pro rodičky a pacienty na chirurgii, nespolehlivý zdroj energie znemožňuje dlouhodobou léčbu, například dialýzu ledvin. S rostoucí zátěží chronických neinfekčních onemocnění (NCD) na globálním Jihu se bude zvyšovat i zátěž špatně elektrifikovaných zařízení.

Ve Středoafrické republice – africké zemi, jejíž občané nejčastěji umírají předčasně na neinfekční onemocnění – více než 60 % zdravotnických zařízení uvádí, že nemá přístup k elektřině.

„Ani ten nejlepší chirurg na světě nemůže odvést dobrou práci, když nevidí, co dělá,“ řekl Emmanuel Makasa, ortopedický chirurg v Zambii, který občas musel pracovat s baterkou nebo se světlem z mobilního telefonu.

V Zambii nemá podle vlády 60 % venkovského obyvatelstva přístup ke zdravotnickému zařízení s elektřinou a i ve velkých nemocnicích napojených na státní rozvodnou síť je dodávka elektřiny kolísavá, řekl Makasa.

„Někdy se bez varování vypnou světla na operačním sále a to znamená, že se vypnou i ventilátory a přístroje na podporu života,“ řekl. Nedávno zakoupil operační světlomety vyrobené mezinárodní organizací Lifebox.

Cena fotovoltaiky klesla o desítky procent

Amadi pracoval na elektrifikaci mateřských zdravotnických center v nigerijském státě Niger již v roce 2009. V říjnu získal jeho solární novorozenecký ventilátor prestižní nigerijské ocenění a vysloužil si pochvalu od prezidenta Boly Ahmeda Tinubua za to, že „udržuje nigerijské děti naživu“.

„Než jsme zavedli systém solární energie, pohybovala se úmrtnost v [jedné z našich nemocnic] mezi 35 a 45 na 1000 porodů [dětí]. Nyní se pohybujeme mezi 10 a 15,“ uvedl Mohammed Gana z ministerstva zdravotnictví státu Niger, bývalý Amadiho kolega.

Ministerstvo zdravotnictví státu Niger usiluje o elektrifikaci všech svých zdravotnických zařízení pomocí solární energie během příštího roku.

„Za posledních 10 let se cena fotovoltaických modulů snížila o 90 % a cena baterií klesla v průměru o 60 %. Můžeme tak nasadit nákladově efektivní a spolehlivý systém solární energie v zařízení během několika dní. Už nemusíme čekat,“ uzavřel Vinci.

Autor: Jiří Böhm

Další články