František Boudný: Ohrožuje inflace české domácnosti? Čtvrtina lidí nemá žádné úspory

Zdroj: predvyber.cz
09. 01. 2022

František Boudný: Ohrožuje inflace české domácnosti? Čtvrtina lidí nemá žádné úspory

Kvůli propadu ekonomiky si skoro třetina Čechů hledá přivýdělek, ať už formou brigády, nebo další práce, devět procent Čechů se dokonce rozhodlo změnit práci, říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

Osmačtyřicet procent pracujících, které v rámci průzkumu pro personální agenturu PŘEDVÝBĚR.CZ oslovila společnost STEM/MARK, v reakci na současnou inflaci hledá cestu, jak zlepšit svou finanční situaci.

Nejčastěji propad ekonomiky řeší lidé přivýdělkem (31 % respondentů). A to hlavně občasnou brigádou, uvedlo to 74 % z nich, ale každý třetí se rozhodl pro další práci. Jedenáct procent dotázaných čerpá rezervy z úspor a devět procent lidí se rozhodlo změnit práci.

Trh práce totiž právě teď nabízí ideální příležitost ke změně, firmy nové lidi intenzivně hledají, a dokonce jsou připravené nabídnout i vyšší mzdy.

Růst výplat je nedostatečný

Polovina dotázaných nebyla schopná odpovědět, jestli jim v roce 2022 zaměstnavatel zvýší výplatu, dalších 28 % odpovědělo, že nikoli. Nejčastěji se firmy chystají přidávat do tří procent (uvedlo 9 % respondentů) a v rozmezí 3–5 % (osm procent respondentů).

Zdá se ale, že je to málo, protože zaměstnanci si představují vyšší růst, pokud má jejich životní úroveň zůstat zachována: každý pátý čeká, že se jeho výplata zvýší o 5–7 %, sedmnáct procent lidí by potřebovalo 7–10 % navíc. V mnoha profesích jsou takové požadavky splnitelné.

Čtvrtina zaměstnanců nemá úspory, nejvíc lidi trápí bydlení a jídlo

Téměř čtvrtina lidí nemá žádné úspory, pětina lidí má našetřeny zhruba tři výplaty a rezervy ve výši ročního platu nebo více má rovněž zhruba pětina.

Největší finanční zátěž v současnosti představuje bydlení (35 %), náklady na jídlo (24 %) a plyn nebo elektřinu (22 %). Nejčastěji si lidé kvůli šetření plánují odpustit dovolenou (34 %), koupi auta (22 %) a pořízení nebo rekonstrukci bydlení (17 %).

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články