Hrozí nové závody v jaderném zbrojení?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 22. 03. 2023

Hrozí nové závody v jaderném zbrojení?

S vpádem ruských vojsk na Ukrajinu vyslovil Vladimir Putin první hrozby, že použije jaderné zbraně. Obavy z ničivého konfliktu, které jsme nezažili od konce studené války, jsou tak zpět. Informuje o tom web Scientific American.

Moskva nyní odstupuje od poslední dvoustranné smlouvy START, která omezuje ruský a americký jaderný arzenál. Toto rozhodnutí by mohlo otevřít dveře k neomezeným a nebezpečným globálním závodům ve zbrojení, do nichž by se zapojily Rusko, Spojené státy a Čína. Putinův režim už nyní v důsledku tohoto rozhodnutí nebude nadále podávat pololetní prohlášení o poloze bojových hlavic a neumožní vzájemné namátkové kontroly v místech rozmístění raket a bombardérů.

Pro obnovení rozhovorů s USA o kontrole zbrojení zatím Moskva nachází jen velmi nekonkrétní důvody. Podle ruského ministerstva zahraničí musí americká vláda projevit „politickou vůli“ a „poctivé úsilí o všeobecnou deeskalaci a vytvoření podmínek pro obnovení komplexního fungování smlouvy“. Rusko přesto slibuje, že bude aspoň dodržovat ústřední limity stanovené smlouvou (nejvýše 700 rozmístěných strategických balistických raket a bombardérů s 1 550 strategickými hlavicemi).

Vše ale nasvědčuje tomu, že po vypršení platnosti nové smlouvy START v roce 2026 poprvé od roku 1972 nebude existovat žádná dohoda omezující strategický jaderný arzenál USA a Ruska. Bez takových omezení by Rusko (a USA) mohlo během několika let zdvojnásobit počet rozmístěných strategických hlavic. V dlouhodobějším horizontu by navíc netransparentnost a další komplikace mohly vyvolat nesmyslné závody v jaderném zbrojení na třech stranách (rostoucí arzenál Číny).

Mezinárodní tlak na obě strany


Přesto čas a příležitosti zabránit nejhoršímu ještě existují. Při vhodném mezinárodním tlaku je dosažitelná přinejmenším formální americko-ruská dohoda. Ta zaváže obě strany respektovat ústřední limity stanovené novým STARTem do doby, než vlády USA a Ruska ukončí jednání o novém, dvoustranném rámci kontroly jaderných zbraní.

Jedním z klíčových činitelů se stane rozhodnutí na půdě amerického Kongresu, kde smírný přístup nachází významnou podporu. Ozývají se zde ale i hlasy, aby USA odstoupily od nové smlouvy START, zvětšily svůj jaderný arzenál a vyvinuly nové typy jaderných zbraní. Někteří komentátoři zvenčí dokonce vyzývají Spojené státy, aby od nové smlouvy START odstoupily dříve než Rusko.

Ale i státy, které nevlastní jaderné zbraně, mají bez ohledu na svůj postoj k ruské agresi na Ukrajině příležitost vyvíjet tlak na Kreml, aby dodržoval podmínky nové smlouvy START. A aby Rusko i USA splnily své závazky v oblasti jaderného odzbrojení tím, že se dohodnou na vyjednání nových – a v ideálním případě mnohem nižších – limitů pro dva největší jaderné arzenály na světě. Tyto státy ostatně pak mohou přesvědčit také Čínu, Francii a Spojené království, aby souhlasily s tím, že nebudou budovat své arzenály.

Autor: Petr Pláteník

Další články