Investovat do ropy se vyplatí. I díky válce na Ukrajině

Zdroj: Pixabay
Byznys 31. 12. 2022

Investovat do ropy se vyplatí. I díky válce na Ukrajině

Investoři do ropy by se v roce 2023 mohli dočkat dalšího dobrého roku. Podle serveru Quartz ale globální ekonomika zažívá pravděpodobně jeden z posledních cyklů ropného boomu, který bude trvat zhruba deset let.

Zatímco čistší energetická budoucnost zůstává nevyhnutelná, rok 2022 byl dobrým rokem pro vlastnictví akcií ropných společností.

Zatímco index S&P 500 v uplynulém roce poklesl o více než 20 procent, pět nejvýkonnějších amerických ropných společností – Exxon, Marathon, Hess, Occidental a společnost poskytující ropné služby Schlumberger – zakončilo rok 2022 s akciemi v průměru o 87 procent hodnotnějšími.

Za to mohou investoři poděkovat především Rusku a také pokračujícímu hospodářskému oživení po pandemii. Invaze na Ukrajinu přiměla Spojené státy, Evropu a další země k tomu, aby odmítly dovoz ruské ropy, i když země OPEC v čele se Saúdskou Arábií se úzkostlivě držely relativně nízkých těžebních kvót.

Nabídka tak byla omezená, protože v mnoha částech světa se zvýšila míra jízdy autem a létání (nepočítáme-li Čínu, kde výluky po většinu roku udržovaly tamní poptávku po ropě na relativně nízké úrovni).

Tyto síly dohromady stačily k tomu, aby ceny ropy za barel dosáhly nejvyšších hodnot od poloviny roku 2010 – a producentům přinesly rekordní zisky. Mnoho ropných společností pak využilo své nedávné neočekávané zisky k odkupu akcií, což zvyšuje jejich hodnotu.

Zůstane trh s ropou atraktivní i pro rok 2023?

Výhled na příští rok je stále poměrně růžový, i když ne tak růžový jako v roce 2022. Analytici bank Goldman Sachs a Morgan Stanley předpovídají další nárůst cen ropy, protože v Číně se zmírní výluky a USA provedou nákupy, aby doplnily své strategické ropné rezervy.

Šéf Citi pro globální komodity si však podle serveru Quartz myslí, že ceny budou nižší než nyní, protože USA zvýší svůj vývoz.

Vrchol poptávky po ropě je stále na dohled

V souvislosti s pandemií a válkou na Ukrajině se vyrovnávání nabídky a poptávky na světovém trhu s ropou stalo ještě nejistějším a choulostivějším manévrem s vysokými sázkami na hospodářské výsledky ropných společností.

Všichni investoři, kteří se na tuto problematiku dívají z dlouhodobější perspektivy, by měli postupovat opatrně. Po sto letech boomů a propadů je na obzoru vidět konec hry na trhu s ropou. Říjnová zpráva Mezinárodní energetické agentury předpovídá, že vrchol poptávky po ropě nastane do deseti let, a stále více velkých bank zavírá své peněženky před novou těžbou ropy.

Až k tomu dojde, nebudou tyto akcie vypadat tak žhavě.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články