Kde se dají bezpečně uložit cennosti a majetek? – díl 2

Zdroj: Pixabay
Byznys 11. 02. 2022

Kde se dají bezpečně uložit cennosti a majetek? – díl 2

Máte doma cenné věci – značkové hodinky, klenoty, sbírku známek, důležité dokumenty, obrazy a další drobný majetek? Přemýšlíte, jak jej co nejlépe ochránit před zloději nebo požárem? V tomto druhém dílu představíme zbylé banky nabízející bezpečnostní schránky.  

V České republice bankovní bezpečnostní schránky aktuálně nabízí devět bank (seřazeny podle abecedy) – Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Expobank, J&T Banka, Komerční banka, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit Bank.

Ceny uváděné níže platí pro fyzické osoby.

Raiffeisenbank

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 24

Počet nabízených bezpečnostních schránek: 2 456

Raiffeisenbank nabízí 3 druhy bezpečnostních schránek bez uvedení rozměrů. Malá schránka stojí 6 000 Kč s DPH ročně a velká schránka 10 000 Kč s DPH ročně.

„Doba pronájmu schránek je velmi individuální. Průměrná doba pronájmu bezpečnostní schránky se pohybuje v rozsahu 5–8 let,“ řekla našemu portálu Petra Kopecká, manažerka externí komunikace. „Zájem o bezpečnostní schránky je dá se říci stabilní/neměnný. Z analýzy obsazenosti bezpečnostních schránek můžeme konstatovat, že zhruba 60 % majitelů bezpečnostních schránek jsou nepodnikající fyzické osoby. Zbylých 40 % majitelů schránek představují osoby podnikající.“

Sberbank

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 24

Počet nabízených bezpečnostních schránek: 1 487

Na osmi pobočkách Sberbank nabízí 6 druhů bezpečnostních schránek. Nejmenší z nich (do 5 000 cm3) stojí zájemce 1 200 Kč bez DPH ročně a největší (nad 50 000 cm3) je za 18 000 Kč bez DPH. Uložení nevyzvednutého obsahu bezpečnostní schránky je zpoplatněno částkou 5 000 Kč bez DPH ročně.

Bezpečnostní schránky lze pronajmout zatím při současném vedení běžného účtu,“ informuje náš portál Radka Černá, PR Managerka. „Bezpečnostní schránky k pronájmu jsou k dispozici na všech pobočkách. Dlouhodobá obsazenost je především u menších schránek. Nepovažujeme je však za nedostatkové zboží. Nejvyšší obsazenost schránek máme v Českých Budějovicích a ve Zlíně. Naopak nižší je v Praze.

Oberbank

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 2

Počet nabízených bezpečnostních schránek: 1 000

Oberbank nabízí 4 typy bezpečnostních schránek. Nejmenší z nich stojí zájemce 1 000 Kč bez DPH ročně a největší 3 000 Kč bez DPH.

„Pronájem našich bezpečnostních schránek je ve většině případů dlouhodobý,“ uvádí pro náš portál Monika Heiserová z oddělení marketingu Oberbank AG. „Zájem o bezpečnostní schránky je v posledních letech setrvalý.“

Expobank

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 1

Počet nabízených bezpečnostních schránek: 150

Sazebník banky platí pro fyzické osoby, podnikatele a malé firmy.

Na pobočce v Praze 4 nabízí banka 4 druhy bezpečnostních schránek. Nejmenší z nich (3 800 cm3 – 4,3 x 25 x 35,5) stojí zájemce 1 500 Kč bez DPH ročně a největší (17 100 cm3 – 19,3 x 25 x 35,5) je za 5 000 Kč bez DPH. Uložení nevyzvednutého obsahu bezpečnostní schránky je zpoplatněno částkou 5 000 Kč bez DPH ročně.

Aktuálně máme k dispozici 150 schránek a pronajímáme je výhradně našim klientům s účtem,“ sdělil našemu portálu Jakub Švestka, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí Expobank. „Zájem klientů o bezpečnostní schránky vnímáme jako dlouhodobě stabilní.“

J&T Banka

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 1

Počet nabízených bezpečnostních schránek: banka nechce uvádět

J&T Banka nabízí 9 typů schránek pouze ve své pobočce na Praze 8.

Nejmenší schránka o velikosti 6 × 24 × 34,5 cm (cca 5 litrů) stojí 1 800 Kč na rok a největší schránka o velikosti 64 × 56 × 40 cm (cca 143 litrů) 15 000 Kč za rok.

Příště: Nebankovní bezpečnostní schránky a minisklady

Autor: Miroslav Oupic

Další články