Kolik si vydělají ročně ti nejlepší fotbalisté světa? Miliardy

Zdroj: Pixabay
Byznys 28. 09. 2021

Kolik si vydělají ročně ti nejlepší fotbalisté světa? Miliardy

I přesto, že dvojice nejznámějších a nejlépe placených fotbalistů na světě letos změnila svou týmovou příslušnost, na jejich výplatních páskách se mnohé nezměnilo a stále drží přední pozice. Kolik si Cristiano Ronaldo a Lionel Messi vydělají a kdo za nimi v žebříčku nejlépe placených fotbalistů následuje? 

Výdělky špičkových sportovců se ve většině případů skládají převážně ze dvou skupin příjmů – toho, co jim klub zaplatí, a peněz od komerčních partnerů. V komplexním výzkumu časopisu Forbes bylo na základě rozhovorů s kluby, agenty hráčů, komerčními sponzory a světovými fotbalovými experty zjištěno, že pětice nejlépe placených fotbalistů si vydělá dohromady za rok okolo devíti miliard korun. 

Většinu z této částky tvoří platy a prémie a oproti poslední sezóně se zvýšily příjmy o skromných 2,6 procenta. V květnu UEFA (Unie evropských fotbalových asociací) zveřejnila zprávu, podle níž kluby nejvyšších lig čelí v souvislosti s pandemií ztrátě příjmů ve výši 8,5 miliardy dolarů (165 miliard korun).

Číslo jedna

Cristiano Ronaldo si v letošní sezóně, tedy 2021–2022, vydělá 125 milionů dolarů před zdaněním, což je přibližně 2,72 miliardy korun. Cca 1,5 miliardy korun přitom pochází právě z platu a prémií za jeho návrat do Manchasteru United, kam přestoupil po třech letech v italské lize. Zbytek pak vytěžuje z osobní podpory a partnerství se značkami jako Nike. Další peníze sportovci přineslo i neustále expandující portfolio značky CR7.

Pouze tři další aktivní sportovci vydělávají komerční činností více. Je to tenista Roger Federer (1,95 miliardy korun), hvězda Los Angeles Lakers LeBron James (1,41 miliardy korun) a jeden z nejlepších golfistů světa Tiger Woods (1,3 miliardy korun). 

Klub, co má na rozdávání

Krásné druhé místo drží Lionel Messi, který po 21 letech v Barceloně přešel do francouzského klubu Paris Saint-Germain, kde bude v této sezoně pobírat 75 milionů dolarů (1,63 miliardy korun). Svou výplatu v PSG si vylepší odhadem 35 miliony dolarů (761 milionů korun) za sponzorské smlouvy od společností jako Adidas, Pepsi nebo výrobce piva Budweiser. Messi byl podle magazínu Forbes donucen k tomuto kroku poté, co španělská La Liga přiškrtila mzdové výdaje FC Barceloně a donutila klub ukončit jednání s šestinásobným nejlepším hráčem světa, který hrál za Barcu od svých 13 let.

PSG si nyní nárokuje tři z pěti nejlépe placených hráčů světa, včetně 29letého Neymara, který s 95 miliony dolarů (cca 2 miliardy korun) opět skončil na 3. příčce, a 22letého Kyliana Mbappého, který je se 43 miliony dolarů (934 milionů korun) na 4. místě. Pětici nejlepších doplňuje 29letý Mohamed Salah z Liverpoolu s 41 miliony dolarů (891 milionů korun).

Autor: Matouš Mareš

Další články