Krach kryptoměn pohledem celebrit. Tom Brady prodělal kalhoty, Taylor Swift o vlásek kryptoprůšvihu unikla

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 15. 07. 2023

Krach kryptoměn pohledem celebrit. Tom Brady prodělal kalhoty, Taylor Swift o vlásek kryptoprůšvihu unikla

Nejslavnější americký fotbalista Tom Brady kvůli krachu kryptoměnové burzy FTX přišel o jednu miliardu korun, Kim Kardashian kvůli podpoře kryptoměny EthereumMax musí zaplatit pokutu skoro 27 milionů korun. Naopak zpěvačka Taylor Swift, která s burzou FTX vyjednávala o partnerství za dvě miliardy, problémům unikla, píše The New York Times.

Když loni na podzim zkrachovala kryptoměnová burza FTX, Tom Brady, sedminásobný vítěz Super Bowlu, naléhavě telefonoval. Vytočil číslo Siny Nadera, šéfa oddělení partnerství FTX. Zaměstnanci burzy se právě nacházeli uprostřed krizové schůzky se svým zakladatelem Samem Bankmanem-Friedem. Nader nemohl odpovědět. „Nikdy bych nečekal, že odmítnu telefonát od Toma Bradyho,“ řekl The New York Times.

Brady měl důvody k obavám. Jako „velvyslanec“ FTX se objevil na konferenci společnosti na Bahamách a v televizních reklamách, které burzu propagovaly jako „nejdůvěryhodnější“ instituci ve volně regulovaném světě kryptoměn.

V sázce byly i jeho peníze. V rámci dohody o podpoře, kterou Brady podepsal v roce 2021, mu FTX vyplatila 30 milionů dolarů (necelých 640 milionů korun), přičemž tato dohoda se skládala téměř výhradně z akcií FTX, uvedli tři lidé, kteří byli se smlouvou obeznámeni. Manželka Toma Bradyho, v té době supermodelka Gisele Bündchen, měla dostat 18 milionů dolarů (přes 380 milionů korun) v akciích FTX.

Máslo na hlavě má i Paris Hilton, Snoop Dogg nebo Matt Damon

Nyní je FTX v úpadku a Bankman-Fried čelí obvinění z trestného činu podvodu. Brady, 45 let, a Bündchen, 42 let, byli zažalováni skupinou zákazníků FTX, kteří požadují odškodnění od celebrit, které burzu podporovaly. Podmínky dohody navíc vyžadovaly, aby bývalý pár, který se loni rozvedl, zaplatil daně přinejmenším z části svých nyní bezcenných akcií FTX, uvedli dva lidé obeznámení s dohodou.

Jejich situace je nejznámějším příkladem ponižujícího zúčtování, kterému čelí herci, sportovci a další celebrity, kteří se vrhli na snadné vydělávání peněz a online humbuk kolem kryptoměn. V době boomu se Paris Hilton, Snoop Dogg, Reese Witherspoon a Matt Damon rozplývali nad kryptografickými projekty nebo do nich investovali, čímž do podivuhodného světa digitálních měn přivedli mainstreamové publikum. Bylo to zábavné – a výnosné –, když prudce rostly ceny.

Pokutu musí zaplatit Kim Kardashian, obviněn je Jake Paul nebo Shaquille O’Neal

V říjnu Komise pro cenné papíry nařídila Kim Kardashian zaplatit 1,26 milionu dolarů (bezmála 27 milionů korun) za to, že při podpoře kryptoměny EthereumMax nezveřejnila dostatečné informace. V prosinci právník v Kalifornii zažaloval dvě kryptografické společnosti MoonPay a Yuga Labs a obvinil je, že využívaly „rozsáhlou síť áčkových hudebníků, sportovců a klientů z řad celebrit“ k tomu, aby investory klamaly ohledně digitálních aktiv.

V březnu S.E.C. obvinila z nezákonné propagace kryptoaktiv herečku Lindsay Lohan, online influencera Jakea Paula a hudebníky, včetně Soulja Boye a Lil Yachtyho. A koncem května, po měsících neúspěšných pokusů, doručil soudní doručovatel soudní dokumenty Shaquille O’Nealovi, basketbalové hvězdě ve výslužbě, který byl podle právních dokumentů zažalován za propagaci FTX. O’Nealovi bylo obvinění doručeno během vysílání basketbalové asociace National Basketball Asso.

Celebrity pomáhají marketingu, ale za jakou cenu?

Mezi technologickými start-upy a celebritami panuje již dlouho symbióza. Startupy nabízejí hvězdám způsob, jak vydělat peníze a zároveň zůstat na špici internetové kultury; celebrity pomáhají mladým společnostem získat důvěryhodnost a oslovit větší publikum.

Ze všech start-upů, které naverbovaly celebrity, aby podpořily kryptografii, byl FTX asi nejhorlivější. Když se Bankman-Fried snažil z FTX udělat známou firmu, sestavil si seznam celebrit, které by si dokázal představit při propagaci společnosti, vzpomíná Nader, bývalý výkonný ředitel FTX. Jméno Bradyho bylo na prvním místě.

Nader, bývalý univerzitní fotbalista, měl na starosti nábor Bradyho a dalších hvězd. V červnu 2021 se Brady a Bündchen dohodli na smlouvě s Bankmanem-Friedem a pochválili „revoluční tým FTX“.

V roce 2021 Brady také spoluzaložil společnost Autograph, která pomáhá slavným lidem prodávat sběratelské kryptografické předměty známé jako nonfungible tokens neboli NFT. Autograph získal od investorů více než 200 milionů dolarů (bezmála 4,25 miliard korun) a Bankman-Fried se stal členem představenstva.

Brady a Bündchen přišli o miliardu

V témže roce se Brady a Bündchen stali hvězdami reklamní kampaně za 20 milionů dolarů (přes 420 milionů korun) pro FTX, přičemž reklamy běžely během zápasů NFL. Brady také zveřejnil videa na TikToku s Bankmanem-Friedem z centrály FTX na Bahamách, kde vystoupil na konferenci před stovkami lidí. V zákulisí Bankman-Fried poznamenal, že by si dokázal představit, že jednou s Bradym koupí fotbalový tým. Na konferenci vystoupila také Bündchen, která ve společnosti FTX zastávala funkci vedoucí ekologických a sociálních iniciativ.

Když FTX loni v listopadu zkrachovala, hodnota společnosti ve výši 32 miliard dolarů (necelých 680 miliard korun) – včetně akcií Bradyho a Bündchen v hodnotě 48 milionů dolarů (přes jednu miliardu korun) – klesla na nulu. Manželé také údajně obdrželi malé množství tokenů Ethereum, Bitcoin a Solana k obchodování na platformě, které zmizely při bankrotu FTX.

Brady se k FTX ani ke svému vztahu s Bankmanem-Friedem veřejně nevyjádřil. Bündchen v březnovém rozhovoru pro Vanity Fair uvedla, že „věřila humbuku“ a cítí se „zaslepená“.

Zpěvačky Katy Perry a Taylor Swift měly štěstí…

Některé celebrity se kryptografickému průšvihu vyhnuly jen o vlásek. Popová hvězda Katy Perry vedla rozhovory o partnerství s FTX, které se nikdy neuskutečnilo, uvedli tři lidé obeznámení se situací.

Na jaře loňského roku jednala Taylor Swift o dohodě s FTX, která mohla vynést až 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun), uvedli dva lidé obeznámení se situací. Sponzorství turné bylo na stole poté, co Swift odmítla jiné možnosti propagace, uvedla osoba obeznámená s jednáním.

Moskowitz v dubnu v podcastu uvedl, že Swift provedla due diligence FTX a požádala burzu, aby prokázala, že její kryptoměny nejsou neregistrovanými cennými papíry. Jeho komentáře vedly k přívalu titulků o obchodní prozíravosti Swift. V rozhovoru pro deník The New York Times však Moskowitz uvedl, že o těchto jednáních neměl žádné interní informace.

Ve skutečnosti strana Swift podepsala sponzorskou smlouvu s FTX po více než šesti měsících jednání, uvedli tři lidé obeznámení s dohodou, a byl to Bankman-Fried, kdo od ní odstoupil. Dva z nich uvedli, že tento obrat na poslední chvíli zanechal tým Swift frustrovaný a zklamaný. Mluvčí Taylor Swift se k tomu odmítla vyjádřit.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články